W wyniku reorganizacji w NFOŚiGW w krajowych mediach pojawiły się sugestie o prawdopodobnym zakończeniu m.in. programu „Kawka”. Fundusz zaprzecza doniesieniom i podkreśla, że nie wycofuje się z realizacji programów ochrony środowiska. W ubiegłym roku na likwidację pieców węglowych Radom otrzymał ponad 2 mln 600 tys. złotych dotacji. Czy otrzyma ją również w tym roku?
W ostatnim czasie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach wewnętrznej reorganizacji zwolnił kilkanaście osób zatrudnionych przy programach „Life”, „Prosument” i „Kawka”. Media zaczęły spekulować, że może to oznaczać wycofanie się Funduszu z walki ze smogiem w miastach.
Ponad 2,5 miliona złotych dotacji
W ubiegłym roku Radom z „Kawki” otrzymał dotację 2 mln 619 tys. złotych na likwidację pieców węglowych. Była to praktycznie cała kwota przeznaczona na województwo mazowieckie. Po dołożeniu przez miasto 300 tys. złotych zlikwidowano 401 palenisk węglowych i kotłowni (224 wnioski złożone w 2015 roku). - Dodatkowo zrealizowanych zostało 36 wniosków z 2014 roku. Wcześniej nie wystarczyło funduszy i to ci wnioskodawcy, jako pierwsi otrzymali dotacje – wyjaśnia Grażyna Krugły, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Miejskim w Radomiu. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Czy otrzymamy pieniądze w tym roku? Nie wiadomo. Wstępny wniosek o dofinansowanie z rządowego programu został złożony już w 2015 roku. Grażyna Krugły wyjaśnia, że trzeba poczekać do czasu, gdy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie otrzyma dotację od NFOŚiGW. Dopiero po ogłoszeniu przez niego konkursu Radom złoży wniosek szczegółowy.
Weryfikacja programów priorytetowych
NFOŚiGW kategorycznie zaprzecza medialnym doniesieniom o wycofywaniu się z projektów. - W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ochrona powietrza była i pozostaje nadal jednym z głównych priorytetów działania. Kompletnie nieprawdziwe są upowszechniane informacje, że w wyniku wewnętrznej reorganizacji z NFOŚiGW zwolnieni zostali wszyscy pracownicy, którzy zajmowali się tematem walki ze smogiem – czytamy w oficjalnym komunikacie opublikowanym w marcu.
- Trwa również weryfikacja wszystkich pozostałych programów priorytetowych Narodowego Funduszu. Przewidywany termin zakończenia tej weryfikacji to koniec marca bieżącego roku. Tematyka trzech wspomnianych programów jest bardzo ważna i pozostanie jednym z kluczowych priorytetów NFOŚiGW – wyjaśnia dalej.
Zmiana zasad dotacji
Fundusz zmienił natomiast zasady przyznawania dotacji w ramach unijnego programu „Life”, do którego w 2015 zakwalifikował się Radom. Nie będą to, jak do tej pory, dotacje, lecz nisko oprocentowane pożyczki. Novum niczego jednak dla Radomia nie zmienia. - Umowa, którą podpisaliśmy sporządzana była i podpisana w takim kształcie, na starych zasadach, a jak wiadomo prawo nie działa wstecz, więc nie rzutuje to na zapisy naszej umowy. W umowie uzgodniona była kwota dotacji i na dzień dzisiejszy nic w tej kwestii się nie zmieniło – wyjaśnia Katarzyna Jankowska, główny specjalista i Koordynator projektu „Life” w Urzędzie Miejskim w Radomiu.
Przypomnijmy, że Komisja Europejska, z którą umowę prezydent Radosław Witkowski podpisał w listopadzie 2015 roku, przekaże 2 mln 934 tys. euro. Dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sięga 1 mln 560 tys. euro, a wkład gminy 876 tys. euro.
Radomski projekt „Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodą w przestrzeni miejskiej” to unikalny projekt na skalę europejską i został opracowany za czasów prezydentury Andrzeja Kosztowniaka (PiS). Celem projektu jest m.in. ograniczenie ryzyka powodzi i podtopień, poprawa jakości wód powierzchniowych i mikroklimatu.
Ma temu służyć przywrócenie naturalnego biegu rzeki Mlecznej, zielona infrastruktura przy adaptacji obszaru miejskiego do zmian klimatu czy zwiększenie przepustowości zalewu na Borkach. Budowa bulwarów nad Mleczną ma uzupełnić całą inwestycję. Partnerami miasta w projekcie LIFE są: Wodociągi Miejskie, Uniwersytet Łódzki oraz warszawska firma - FPP Enviro. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2020 roku. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.