Ma stać się wizytówką miasta i przyciągnąć mieszkańców Radomia. Władze planują rewitalizację miasta Kazimierzowskiego oraz ulicy Żeromskiego. Fundusze na ten cel mają pochodzić z unijnej kasy oraz budżetu województwa mazowieckiego.
Miasto jest uczestnikiem konkursu „Modelowa rewitalizacja miast” dzięki czemu możemy pozyskać rządowe fundusze na przebudowę części miasta. Dodatkowo miasto próbuje pozyskać pieniądze z Unii na remont rynku oraz Kamienicy Deskurów. Te wszystkie działania mogą sprawić, że centrum miasta zyska nowy blask.
- Tu potrzebne jest niekonwencjonalne myślenie i niekonwencjonalne działanie – mówiła w Radomiu minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak podczas spotkania poświęconego rewitalizacji Miasta Kazimierzowskiego. Głównym tematem dyskusji, w której wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miasta i architekci, były trwające prace nad programem rewitalizacji. Powstaje on w ramach ministerialnego, wyżej wspomnianego konkursu. Radom pozytywnie przeszedł pierwszy etap konkursu i teraz stara się o zakwalifikowanie do finałowej dwudziestki samorządów, które mogą otrzymać do 5 milionów złotych przeznaczonych m.in. na opracowanie dokumentacji i działania społeczne. To z kolei może otworzyć miastu drogę do unijnych funduszy przeznaczonych na rewitalizację.
– Mamy czas do lutego, by przedstawić nasze propozycje. Zdajemy obie sprawę, jak wielka praca przed nami, ale będziemy konsekwentnie walczyć o unijne pieniądze. Chcemy przywrócić radomianom Miasto Kazimierzowskie, bo mieszkańcy tego od nas oczekują – mówił prezydent Radosław Witkowski. Wśród pomysłów na ożywienie Miasta Kazimierzowskiego jest m.in. stworzenie dogodnych warunków dla rozwoju działalności gospodarczej, rozwój budownictwa mieszkaniowego, a także aktywizacja samych mieszkańców i organizacja jak największej liczby imprez kulturalnych w tej części miasta. Ma temu służyć m.in. stworzenie Muzeum Historii Miasta. W planach jest także budowa podziemnego parkingu pod płytą Rynku.
Zdaniem minister Marii Wasiak, powodzenie radomskiego projektu w największym stopniu będzie zależało od pomysłowości jego twórców. Ważna będzie także kompleksowość działań, które nie mogą się ograniczać do prac budowlanych, lecz muszą obejmować także kwestie społeczne. - Miasto Kazimierzowskie ma ogromny potencjał historyczny, który trzeba jednak umiejętnie wyzwolić. Niezbędny jest tu m.in. rozwój funkcji mieszkaniowej i kulturalnej, by było to miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców. Radom jest wręcz stworzony do tego, by właśnie tu przeprowadzić jeden z modelowych procesów rewitalizacji, który później będzie przykładem dla innych miast – podsumowała minister Maria Wasiak. Przypomniała jednocześnie, że w obecnej unijnej perspektywie rewitalizacja jest jednym z priorytetów, co dla Radomia stanowi szansę na znaczące finansowe wsparcie.