Powrót autobusów
Wysłane do Lipska na remont 2 autobusy miejskie powracają w tych dniach i od poniedziałku rozpoczynają normalne kursowanie po mieście.
Remont ich kosztował 6.000 marek niemieckich.
Ziemia Radomska nr 134, 8 października 1930
Huragan w Radomiu
Przerwana komunikacja telefoniczna
Onegdaj około godziny 13-ej została przerwana komunikacja telefoniczna i telegraficzna na linjach: Warszawa – Kraków, Radom – Lublin, Końskie, Sandomierz, Opoczno o Iłża.
Przerwanie to nastąpiło skutkiem gwałtownej burzy, która wywróciła około 100 słupów.
Na ulicy Nowo-Spacerowej wicher wywrócił drzewo, 5,5 m. w obwodzie które zagrażało stojącemu w pobliżu drewnianemu budynkowi.
Wczoraj przybyła straż pożarna z nacz. Karschem na czele usunęła drzewo, mimo utrudnionej wichrem pracy.
Ziemia Radomska nr 134, 8 października 1930
O potrzebie reklamy
Zatęchła atmosfera radomskiego handlu
Radomscy kupcy, przemysłowcy, rzemieślnicy, przedsiębiorcy nie uznają słowa „reklama”. Brzmi ono dla nich pusto, obco. Czują doń zakorzeniałą idjosynkrazję.
A przecież...
Zagadnienie reklamy na tle kryzysu gospodarczego, który przeżywa wraz z całym światem i Polska, a z nią i nasz „pępek świata” - Radom – występuje jako jedna z najżywotniejszych kwestyj dla przemysłu i handlu.
Stosunek konsumenta i towaru uległ radykalnej zmianie.
Towar szuka nabywcy – konsumenta!...
Rolą kupca jest zwrócenie uwagi klienta na towar, zainteresowanie go, wywołanie w kliencie chęci posiadania towaru i wreszcie skłonienie go do kupna.
I tutaj posługiwanie się reklamą jest rzeczywistym czynnikiem, powodującym zwiększenie zbytu towaru, a tem samem powiększenie obrotu handlowego.
Ameryka, będąca jeszcze niedawno krajem „prosperity” ugina się pod ciężarem kryzysu, a jednak reklama jest tam „dźwignią handlu”.
W pismach amerykańskich czytamy:
(…) „Reklama jest powietrzem ożywczem handlu, żadnemu z nas nie przyjdzie na myśl żyć bez powietrza, a jednak są kupcy, którym się zdaje, że mogą istnieć bez reklamy”.
Tak pojmują reklamę amerykanie i kupcy, myślący kategorjami współczesnemi.
A jak jest w naszym poczciwym starym Radomiu.
Jeśli reklama w handlu jest powietrzem, to nasz rodzimy radomski handel jest podobien do zrzadka wentylowanej piwnicy.
Trzeba pamiętać o tem, że pieniądze wydane na reklamę wrócą się w postaci parokrotnie zwiększonego obrotu.
Ziemia Radomska nr 234, 12 października 1932
Powszechny Uniwersytet Społeczny
W dniu 23 b. m. zostanie w Radomiu otwarty Powszechny Uniwersytet Społeczny, zorganizowany przez Komisję Porozumiewawczą Organizacyj Społeczno-Oświatowych wspólnie z Wydziałem Oświatowym Zarządu m. Radomia.
Wykłady odbywać się będą cztery razy w tygodniu, w poniedziałki, wtorki, środy i czwartki w godzinach 6-8 wieczorem. Przyjmowani będą kandydaci i kandydatki bez różnicy płci i wyznania powyżej lat 18-tu o ukończonej szkole powszechnej. W wypadkach wyjątkowych będzie uwzględnione niższe wykształcenie, o ile kandydat lub kandydatka wykaże się należytem przygotowaniem do słuchania wykładów. Przy zapisie kandydaci i kandydatki wpłacają 1 złoty tytułem wpisowego, przyczem żadne inne opłaty pobierane nie będą. Od wpisowego bezrobotni będą zwolnieni. Po ukończeniu i złożeniu egzaminów słuchacze otrzymają odpowiednie zaświadczenia.
Wykłady obejmować będą: nauki społeczno-ekonomiczne, nauki przyrodnicze oraz zasady życia i działalności organizacyj społecznych.
Ziemia Radomska nr 233, 11 października 1933