Z przemysłu ceramicznego
Przemysł ceramiczny u schyłku sezonu budowlanego pracował bardzo intensywnie.
Sezon na rury kamionkowe „Marywilu” już się wprawdzie zakończył, lecz produkcja rur w dalszym ciągu trwa co jest niezbędnym dla dopełnienia sortymentów składowych.
Fabryki fajansów sanitarnych jak również i płytek ściennych w październiku były zawalone zamówieniami, gdyż artykuły te niezbędne są do zakończenia budowli. Pod koniec sezonu produkcja musiała być wykonana wyłącznie dla rynku krajowego.
W Ćmielowie w rb. została wybudowana nowa fabryka porcelany „Świt”. Budynki zostały wybudowane specjalnie dla produkcji porcelany, o nowoczesnych urządzeniach technicznych.
Fabryka zatrudnia ponad 100 robotników.
Trybuna, 1937, nr 45
Obchód Święta Niepodległości w Radomiu
O godz. 17.30 rozpoczął się capstrzyk. Przy ul. Podjazdowej obok Kasy Towarowej urządzona została uroczystość przez KPW. W miejscu tym odbyło się starcie PPS z władzami rosyjskimi w czasie rewolucji.
W dniu Święta Niepodległości Radom przybrał odświętny wygląd.
W kościołach katolickich, Ewangelicko-Augsb. i Synagodze odbyły się nabożeństwa.
Na Placu Jagiellońskim odprawiono uroczystą mszę kościelną wobec zgromadzonych oddziałów zmotoryzowanego wojska, organizacyj peowiackich i młodzieży szkół.
Mimo ulewnego deszczu niezliczone tłumy zaległy Plac Jagielloński.
Przed gmachem Starostwa odbyła się defilada wojska z udziałem organizacyj młodzieży. W defiladzie udział brało również Czerwone Harcerstwo i T.U.R.
Nie widać było młodzieży „narodowej”, która zamiast kroczyć we wspólnym pochodzie podpierała parkan przy lokalu Stronnictwa Narodowego i hitlerowskim podniesieniem prawej ręki witała defiladę.
Obchód 11 listopada przewyższył wszystkie dotychczas uroczystości w Radomiu dając imponujący przykład mobilizacji wszystkich obywateli pod sztandarem Niepodległości.
Trybuna, 1937, nr 46
Ekshumacja zwłok Cymerysa Kwiatkowskiego
W ubiegły piątek odbyła się na miejscowym cmentarzu katolickim ekshumacja prochów Wiktora Cymerysa Kwiatkowskiego, poległego w czasie pierwszej zbrojnej manifestacji PPS po pasterce w nocy z 24 na 25 grudnia 1904 r. Prochy złożono do trumny i następnie przeniesiono na specjalnie wybrane miejsce w kwaterze grobów legionistów. Odsłonięcie pomnika połączone będzie z wielką manifestacją proletariatu Radomia.
Trybuna, 1937, nr 47