Praktyki zagraniczne w ramach projektu Erasmus+ „Praktyki zawodowe - mobilność, doświadczenie, sukces” w Zespole Szkół Ekonomicznych w Radomiu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej cieszyły się dużą popularnością wśród uczniów klas trzecich. Ze względu na łączenie pracy zawodowej z możliwością podróżowania i poznawania kultury oraz zwyczajów Portugalii 26 uczniów i uczennic miało szansę na zdobycie cennego doświadczenia oraz rozwinięcie kompetencji miękkich i twardych
w swojej dziedzinie kształcenia zawodowego. Ponadto wyjeżdżający uczniowie mieli możliwość szlifowania języka obcego w naturalnym środowisku, podczas wykonywania pracy w zagranicznych firmach oraz w czasie wolnym od zajęć. Oprócz nauki komunikowania się w życiu codziennym, młodzież poznawała także słownictwo typowo branżowe, a elementem praktyki był bezpośredni kontakt
z zagranicznym klientem, co dodatkowo wzmacniało proces przyswajania nowego słownictwa.
Uczniowie klas trzecich, radomskiego Ekonomika, odbywający staż zawodowy w Portugalii, w ramach projektu ERASMUS+ przez 2 tygodnie stycznia 2023 roku, mieli okazję kształtować swoją odpowiedzialność zawodową, ćwiczyć samodyscyplinę oraz umiejętności organizacji pracy własnej
w zawodzie TECHNIK HANDLOWIEC. Zadania te realizowali w firmach zlokalizowanych w mieście Setubal Ericeria, Legend Bikes, Mais Guapita, Melhor Cash i Alegreme.
Z kolei uczniowie kształcący się na kierunku TECHNIK SPEDYTOR mogli odbywać 2-tygodniowe praktyki zawodowe w firmie Exposerve w Setubal. Poznali tam szczegółowiej sektor transportowy i logistyczny, techniki planowania i zarządzania przestrzenią magazynową, strategie dystrybucji i umieszczania produktów. Stosowali także międzynarodowe standardy identyfikacji, monitorowania i rejestrowania ładunków i wymiany danych oraz uczestniczyli w realizacji usług przewozowych i obrotu handlowego.
Młodzież ucząca się na kierunku TECHNIK EKSPLOATACJI PORTÓW I TERMINALI zajmowała się organizowaniem pracy w terminalach przeładunkowych w porcie morskim w Setubal, wykonywała też prace związane z obsługą podróżnych w portach i terminalach oraz nadzorowała pracę i obsługę urządzeń przeładunkowych. Niezwykłym doświadczeniem i wspaniałą atrakcją było dla niektórych uczestniczenie w obsłudze żeglowej wypłynięć na oglądanie delfinów i flory na Oceanie Atlantyckim. Miasto Setubal w Portugalii, w którym byliśmy, jest idealnym miejscem na wycieczki, by móc oglądać na żywo dziko żyjące delfiny.
LOGISTYCY mogli odbywać 2-tygodniowe praktyki zawodowe w firmach Banco Alimentar w Lizbonie, Agriloja, José Guerreiro i Melhor Cash w Setubal. Uczniowie kształcący się na tym kierunku uczestniczyli w obsłudze logistycznego procesu zaopatrzenia, dystrybucji i magazynowania. Do ich podstawowych obowiązków należało też między innymi: realizowanie przepływu surowców i dostaw, nadzorowanie stanów magazynowych, kontrolowanie oznaczania i identyfikacji towarów. Mieli również stały kontakt z klientami w celu omawiania zamówień.
Organizacją wspierającą była firma EUROMIND Portugal, która znalazła te atrakcyjne miejsca praktyk dla uczniów Ekonomika.
Na potwierdzenie udziału w stażu uczniowie otrzymali certyfikaty precyzujące zdobyte umiejętności zawodowe oraz certyfikaty Europass i certyfikaty ukończenia kursu języka portugalskiego na poziomie A1. Dokumenty te z pewnością wzbogacą ich CV i w przyszłości ułatwią zdobycie zatrudnienia.
Nasza młodzież uczestnicząca w projekcie Erasmus+ w Portugalii, oprócz praktyk zawodowych, swój wolny czas spędzała na zwiedzaniu stolicy Portugalii - Lizbony. Odwiedziliśmy między innymi Oceanário de Lisboa, gdzie fenomen owalnego akwarium z oceaniczną florą i fauną wywarł na nas niezapomniane wrażenie, a zachwytom nie było końca! Udaliśmy się też na popularne miejsca widokowe Lizbony,
w tym do najstarszej dzielnicy miasta Alfamy, gdzie króluje muzyka Fado. Nasza grupa Erasmus+ zobaczyła i dotknęła bogatej historii tego miasta odwiedzając kultowe miejsca, takie jak Wieża Belem, Pomnik Odkrywców, klasztor Hieronimitów. Przechadzaliśmy się także ulicą Rua Augusta - głównym deptakiem stolicy Portugalii, który wieńczą dwa okazałe place – z jednej strony – Plac Rossio, a z drugiej Praca do Comércio. Winda Santa Justa oraz winda - tramwaj - Elevador da Bica zrobiły na nas niesamowite wrażenie.
„Tu, gdzie ląd się kończy, a morze zaczyna". Pożegnanie z Portugalią zakończyliśmy iście królewsko bowiem nasza grupa Erasmus+ zawitała do zamku królów portugalskich - Pałacu Pena w Sintrze. Spacerowaliśmy też po imponującej i magicznej posiadłości Quinta da Regaleira, wpatrując się w wielki pałac, wieże, przepiękny labirynt tętniących życiem ogrodów oraz studnię wtajemniczenia, pełną ukrytych i tajemnych znaków i symboli. Z kolei na niezwykle malowniczych i skalistych klifach najdalej na zachód Europy wysuniętym przylądku Cabo da Roca podziwialiśmy Ocean Atlantycki, XIX wieczną latarnię morską i zachód słońca.
Coś się kończy... , coś się zaczyna... Szczęśliwi i natchnieni wiarą we własne możliwości wróciliśmy
z nową energią i inspiracją do kolejnych działań oraz wyzwań, nie tylko szkolnych i zawodowych.