Projekt LIFE Radomklima jest pierwszym projektem w Polsce, który realizuje działania związane z adaptacją do zmian klimatycznych. Trwają zaawansowane prace na zalewie Borki w ramach projektu LIFE, który obejmuje adaptację do zmian klimatu w przestrzeni miejskiej Radomia poprzez zrównoważoną gospodarkę wodną. Główne prace to remont jazu - które są już na wykończeniu. Trwa również budowa przepławki dla ryb.
- Potem zostaną nam tylko prace wykończeniowe, czyli odtworzenie nawierzchni bitumicznej na jazie, które będzie dostosowana do ścieżek rowerowych, zamontowanie barierek, oświetlenia - mówi Elżbieta Stanke, dyrektor projektu LIFE.
Do wykonania pozostaną jeszcze roboty instalacyjne systemów napowietrzających i pływające wyspy. W zbiorniku głównym zostaną zamontowane fontanny zasilane z elektrowni wykorzystującej odnawialne źródła energii, czyli paneli fotowoltaicznych. System fontann zapewni mieszanie wody w celu utrzymania jej dobrej jakości i dodatkowego napowietrzenia.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/postep-prac-nad-zalewem-na-borkach-zdjecia/71064
- Do wykonania pozostaną jeszcze roboty instalacyjne systemów napowietrzających i pływające wyspy. W zbiorniku głównym zostaną zamontowane fontanny zasilane z elektrowni wykorzystującej odnawialne źródła energii, tj. paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu wypożyczalni sprzętu pływającego oraz trzech niewielkich elektrowni wiatrowych wykonanych na koronie zapory czołowej - informuje dyrektor projektu - System fontann zapewni mieszanie wody w celu utrzymania jej dobrej jakości i dodatkowego napowietrzenia. Utrzymane zostaną przybrzeżne strefy roślinności szuwarowej dla poprawy bioróżnorodności i miejsc siedliskowych - dodaje.
Równolegle realizowane są prace w stawach kolmatacyjnych. zastosowane w nich elementy podczyszczające mają ograniczyć dopływ zanieczyszczeń do zbiornika, ale i ograniczyć fale powodziową, która jest skutkiem nawalnych deszczy. Chodzi o to, żeby w momencie kiedy jest nadmiar wody, tak ją zretencjonować i zatrzymać w krajobrazie, żeby ją wykorzystać w momencie kiedy jest susza.
- Zbiorniki kolmatacyjne i sam zbiornik Borki w okresie nawalnych deszczy będzie działał w ten sposób, że woda będzie się podpiętrzała. Budowle, które mają zatrzymać wodę są tak skonstruowane, że woda w obu zbiornikach będzie się piętrzyła o kilka, kilkanaście centymetrów powodując, że poniżej zbiornika nie będziemy w mieście obserwować zwiększonego przepływu spowodowanego falą chociażby powodziową - mówi dr hab. Tomasz Jurczak - koordynator projektu z Uniwersytetu Łódzkiego - Po opadzie deszczu w ciągu kilku, kilkunastu następnych dni woda spokojnie sobie opadnie do normalnego poziomu. W ten sposób przygotowując zbiornik lub zbiorniki kolmatacyjne będą gotowe do przyjęcia następnej fali powodziowej - dodaje.
- Jesteśmy przekonani, że na najbliższy sezon zbiornik będziemy mieć oczyszczony i napełniony wodą właściwej jakości - mówi dyrektor projektu LIFE.
Napełnianie zbiornika wodą ma się rozpocząć w połowie kwietnia i potrwa od 3 do 4 tygodni.