Program „Life”, bo to właśnie dzięki niemu będą realizowane inwestycje m.in. na osiedlu Borki, zakłada gromadzenie nadmiaru wody w okresie wzmożonych opadów i wykorzystywanie jej w czasie suszy np. do podlewania miejskich skwerów czy trawników. W tym celu miejski akwen zostanie pogłębiony i oczyszczony. To tu, mieszkańcy Radomia nie tylko chętnie łowią ryby, przychodzą na spacery, karmią ptaki, ale także biegają, jeżdżą na rowerach i rolkach, przychodzą ze znajomymi i z rodzinami.
W ramach europejskiego programu planowana jest ponadto budowa ok. 20 mniejszych zbiorników i niecek chłonnych w różnych częściach miasta. Ich zadaniem będzie gromadzenie deszczówki w okolicy miejsc zagrożonych lokalnymi podtopieniami. Do tych najbardziej zagrożonych zalewaniem należą właśnie okolice zalewu na Borkach, Cerekwianki i Strumienia Halinowskiego, osiedli Piotrówka i Ustronie oraz Potoku Północnego. W ich okolicach powstaną ponadto mikrosiedliska m.in. dla płazów czy ptaków, a także zostanie posadzona nowa zieleń chłonąca więcej wody.
Obecnie miasto pyta mieszkańców terenów zalewowych, jakie problemy wynikają z życia na tych obszarach, czy wiedzą, jakie konsekwencje niosą ze sobą zmiany klimatyczne oraz o znajomość programu „Life”. Konsultacje społeczne mają potrwać do pierwszych dni października. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Podtopienia w Radomiu związane są z globalnymi zmianami klimatu, a program „Life” ma zalewaniu miejskich terenów zapobiegać. Nasze miasto jest jednym z pionierów w Europie w zakresie wdrażania projektów, które mają dostosować przestrzeń miejską do zmian klimatu. Docelowo, Radom będzie „zieloną gąbką”. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Program w Radomiu zapoczątkował były prezydent Andrzej Kosztowniak, umowę z Komisją Europejską na dofinansowanie projektu podpisał natomiast w listopadzie ubiegłego roku Radosław Witkowski. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Prace inwestycyjne w ramach całego programu „Life” obejmują w sumie pięć lat. Pierwsze zaplanowano na 2017 i 2018 rok. Dodajmy, że bulwary nad Mleczną także wpisują się w koncepcję zmian.
O udział w projekcie „Life” miasto zabiegało wraz z Wodociągami Miejskimi. Komisja Europejska przekazała na ten cel (w listopadzie 2015 r.) 12 mln 207 tys. 760, a Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 6 mln 494 tys. 305 (grudzień 2015 r.). Całkowity koszt projektu to 24 mln 291 tys. 746.
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.