Mieszkańcy Radomia są zdezorientowani. Awantura polityczna i całe zamieszanie wokół podwyżki ceny wody w Radomiu , które trwają od kilku dni, niczemu dobremu nie służą. Dlatego w czwartek Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” postanowiło wyjaśnić temat podwyżki ceny wody w mieście na specjalnej konferencji prasowej. - Chodzi o prawdę - mówi Sergiusz Kieruzel, rzecznik spółki „Wody Polskie”.
Podwyżka obowiązuje od 5 lipca. Jak jest wysoka mówił w programie „Punkt Widzenia” TV Dami Leszek Trzeciak, prezes radomskiej spółki Wodociągi Miejskie. - Taryfa, która weszła w życie, to wzrost ok. 4 procent - mówi Leszek Trzeciak – prezes spółki Wodociągi Miejskie. - Miesięcznie na osobę wychodzi 1 zł. Na rodzinę czteroosobową to 4 zł na miesiąc.
Taryfa został ustalona na 3 lata. - W następnych latach te podwyżki są zdecydowanie mniejsze - zapowiada Trzeciak.
Od tego roku o cenach wody i odprowadzaniu ścieków w mieści nie decyduje już między innymi Rada Miejska. Wodociągi Miejskie proponują nową taryfę i składają wniosek do Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”. Słowa prezesa Leszka Trzeciaka potwierdza Łukasz Gojke, dyrektor Zarządu Regionalnego Wody Polskie w Warszawie. - Wody Polskie stoją na straży rzeczywistych kosztów dostarczania wody i odprowadzania ścieków, tak, by mieszkańcy nie ponosili nieuzasadnionych opłat. Jednocześnie, i to też warto wziąć pod uwagę, Wody Polskie weryfikują finansowe podstawy funkcjonowania podmiotów odpowiedzialnych za usługi wodno-kanalizacyjne - wyjaśnia Łukasz Gojke, dyrektor Zarządu Regionalnego „Wody Polskie” w Warszawie.
Wniosek radomskich Wodociągów dotyczący nowej taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę wpłynął do Wód Polskich 12 marca. Wniosek dotyczył Radomia oraz gmin: Wolanów, Jastrzębia, Zakrzew, Jedlnia-Letnisko, Skaryszew, Jedlińsk i Kowala. Decyzję zatwierdzają podwyżkę Wody Polskie wydały 24 maja. Tym samym potwierdziły zasadność podwyżki w Radomiu. - Decyduje inflacja, która wynosi teraz 2 proc., plus koszty, czyli głównie podatki i amortyzacja. Realizując tak duży projekt, amortyzacja, która jest cenotwórcza, rzutuje na taryfę. Czym więcej budujemy, tym więcej mamy amortyzacji i trzeba ja wtłoczyć w taryfę - wyjaśnia Leszek Trzeciak.
Prezydent Radosław Witkowski mimo przysługującego mu prawa do odwołania się od decyzji Wód Polskich zatwierdzającej podwyżkę. nie zrobił tego. Nie odwołali się także włodarze pozostałych gmin powiatu radomskiego, na terenie których wprowadzono podwyżkę.