Budynek biurowy i zrujnowana hala – tyle pozostało po Radomskiej Fabryce Naczyń Emaliowanych, która w latach 70. ubiegłego wieku eksportowała rocznie milion kuchenek gazowych.
Fabryka Naczyń Emaliowanych „Unja” (między obecną ul. Młodzianowską a Tytoniową) rozpoczęła produkcję w październiku 1933 roku. Produkowała naczynia i różne wyroby emaliowane. Spółka została zlikwidowana w 1939, a w jej miejsce powstała Fabryka Naczyń Emaliowanych „Syrena”, która kontynuowała produkcję poprzedniczki. Podczas okupacji zakład działał pod nadzorem niemieckim. Po zakończeniu wojny, mimo zniszczeń i wywiezienia przez Niemców części maszyn, kontynuowała działalność jako Fabryka Naczyń Emaliowanych i Ocynkowanych „Radom”. Zatrudniała ponad 200 pracowników. Od kwietnia 1945 roku zakład zmienił nazwę na Radomska Fabryka Wyrobów Metalowych „Polmetal”. W marcu 1948, po rezygnacji z emalierstwa, firmę przekształcono w Zakład Opakowań Blaszanych nr 2, który zajmował się produkcją puszek do konserw, pudełek do pasty, rur wydechowych, tłumików i podnośników samochodowych do starów. Wkrótce ZOB został podporządkowany przemysłowi motoryzacyjnemu jako Radomskie Zakłady Przemysłu Motoryzacyjnego.
W połowie lat 50., po przejęciu Zakładów Elektrotechnicznych „Wulkan”, firmę przeorganizowano i pod nazwą Radomskie Zakłady Przemysłu Grzejnego rozpoczęto produkcję kuchni gazowych. Bardzo szybko RZPG stały się największym producentem tych wyrobów w kraju. W 1964 roku zakład otrzymał nazwę Radomskie Zakłady Wyrobów Emaliowanych, a dwa lata później uruchomiono tu produkcję kuchenek elektrycznych. Przez pewien czas RZWE wchodziły w skład Zakładów Metalowych „Predom-Łucznik” im. gen. Waltera. Po pięciu latach zakład usamodzielnił się i po raz kolejny zmienił nazwę na Radomska Fabryka Wyrobów Metalowych „Polmetal”. Radomianie, stojący przy ul. 1905 Roku i Tytoniowej zakład nazywali „blaszanką”.
W latach 70. XX wieku produkował przede wszystkim kuchenki gazowe cztero- i trzypalnikowe „o najnowszych rozwiązaniach, przystosowane do gazu propan-butan, ziemnego i miejskiego”. W 1972 roku produkcja kuchenek gazowych przekroczyła 205 tys. sztuk. Eksport stanowił ok. 70 proc. produkcji i przekroczył milion sztuk.
W 1996 Polmetal przekształcono w spółkę akcyjną Fabryka Kuchni „Acanta”, ale już trzy lata później został zlikwidowany. Teren kupiła Kielecka Centrala Materiałów Budowlanych. W 2004 roku kolejny właściciel wyburzył większość budynków. W miejscu, gdzie stały powstał Lidl i stacja paliw. Po „blaszance” pozostał tylko budynek biurowy od strony ul. 1905 Roku, w którym w tej chwili mieści się prywatna uczelnia i jeden z budynków produkcyjnych od strony ul. Tytoniowej.
Zapomniane miejsca wcześniejsze odcinki
Jak do tej pory w cyklu Zapomniane miejsca odwiedziliśmy garbarnię "Praca" (TUTAJ), kino "Odeon" (TUTAJ), fabrykę broni "Łucznik" (TUTAJ), Browar Saskich (TUTAJ), Ratusz (TUTAJ) i magazyn dawnego "Radoskóru" (TUTAJ).
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.