Jak co roku władze miasta prowadzą kampanię "Zaprocentuj dla Radomia". Celem jest zachęcenie mieszkańców, by wspierali radomskie organizacje pożytku publicznego odpisem podatkowym.
- Cały spektrum działalności, bo radomskie organizacje wspierają osoby z niepełnosprawnościami, działają na niwie kultury, edukacji, ale także sportu. Dlatego po raz kolejny rozpoczynamy kampanię "Zaprocentuj dla Radomia". To jest czas, kiedy możemy przekazać swoje 1,5 procent na rzecz organizacji pożytku publicznego, które są w Radomiu, działają na rzecz naszych mieszkańców - mówi prezydent Radosław Witkowski.
Wiceprezydentka Marta Michalska-Wilk podkreśla, że odpis podatkowy to forma podziękowania za działalność organizacji pożytku publicznego.
- To nasze 1,5 procent podatku to nie tylko gest wsparcia finansowego. To także nasz ukłon i wyraz uznania dla trudu, zaangażowania i poświęcenia, jakie wykazują w swojej codziennej pracy zarówno wolontariusze, jak i pracownicy organizacji pożytku publicznego. Wspierając ich, wspieramy naszą lokalną społeczność, a Centrum Organizacji Pozarządowych jak co roku pomoże państwu w wypełnieniu waszego zeznania podatkowego - zachęca Marta Michalska-Wilk, wiceprezydentka Radomia.
W Radomiu działa 48 organizacji, zrzeszonych w Centrum Organizacji Pozarządowych. Wśród nich stowarzyszenia zajmujące się ratownictwem.
- Dzięki 1,5 proc. możemy realizować zadania statutowe, a przede wszystkim wspierać naszą młodzież. Młodzieżowy Klub Ratowniczy, który jest szkolony przez nas, ratuje, pomaga również za pomocą sprzętu, który zakupiliśmy z odpisu podatkowego. Deska SUP-owa, platforma do skutera wodnego, apteczka - to są zakupy realne, które my udokumentowaliśmy - wylicza Arkadiusz Gradowski, prezes Środowiskowo-Lekarskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
https://www.cozadzien.pl/radom/szkolenie-sl-wopr-dla-itd/106943
Jednym z największych beneficjentów przekazywania 1,5 procent swojego podatku jest Caritas Diecezji Radomskiej.
- Przede wszystkim prowadzimy domy dla dzieci, warsztaty terapii zajęciowej, świetlice socjoterapeutyczne na terenie Radomia. Prowadzimy jadłodajnię dla ubogich, gdzie wiele osób korzysta codziennie z gorącego posiłku. Te posiłki też są rozwożone do osób przebywających w pustostanach, czy w jakichś miejscach, w które docierają streetworkerzy ze strażą miejską. I wiele, wiele innych dzieł. Dzięki osobom, które przekazują ich 1,5 proc. podatku możemy rozwijać naszą działalność - mówi ks. Karol Piłat, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Radomskiej.
Ponad 400 zwierząt znajduje się pod opieką Radomskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. To 330 psów i 100 kotów.
- Mnóstwo zwierząt trafia do nas po wypadkach. Wymagają one specjalistycznej opieki, w wielu przypadkach operacji i długiego leczenia. Wszystkie środki, które otrzymujemy z 1,5 procent, przekazujemy dla naszych zwierząt. Kupujemy bardzo dobrą karmę, a jeśli nam zabraknie na leki ze środków budżetowych, to również i leki. Modernizujemy, co możemy. W ubiegłym roku zakupiliśmy dwa piękne kontenery dla kotów, które są na zewnątrz - wylicza Maryla Rybińska, prezeska Radomskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
Przypomnijmy, że PIT-y możemy rozliczać do 30 kwietnia.