W 1902 roku Józefa Julia Waręska otworzyła w Radomiu - przy ul. Górki Lubelskie 13 - Prywatną Czteroklasową Szkołę Żeńską z programem progimnazjum rządowego. Była to jedyna placówka, w której wykładali wyłącznie Polacy. Dziewięć lat później została przejęta przez, Towarzystwo Niesienia Pomocy Uczącym Się i stała się siedmioklasową Szkołą Handlową Żeńską. Jej kierownictwo powierzono Stefanowi Sołtykowi. W 1917 placówka otrzymała do dyspozycji budynek po izbie skarbowej przy ul. Lubelskiej 41. W 1925 roku przyjęła nazwę: Gimnazjum Filologiczne Żeńskie, otrzymała też patronkę - Marię Konopnicką. 20 listopada 1931 obowiązki dyrektora objęła Maria Papiewska – długoletnia przełożona. Kolejna reforma szkolnictwa - w 1932 roku przyniosła kolejną zmianę nazwy - na Czteroletnie Gimnazjum i Dwuletnie Liceum o typie humanistycznym.
II wojna światowa diametralnie zmieniła życie szkoły. Jej siedzibę przejęły władze okupacyjne, a nauka odbywała się na tajnych kompletach. W 1943 roku dyrektorem tajnej „Konopnickiej” została Kazimiera Mazurek-Sendek; pełniła tę funkcję do końca sierpnia 1952. W 1948 roku placówkę przejęło państwo, tworząc ogólnokształcącą szkołę stopnia podstawowego i licealnego. Pięć lat później przekształciła się w Szkołę Podstawową i IV Liceum Ogólnokształcące, ale już bez imienia. Reorganizacja szkolnictwa w 1956 przyniosła kolejną zmianę nazwy – na Szkołę Podstawową i II Liceum Ogólnokształcące.
Listopad 1966 rok to bardzo ważna data w historii szkoły – otrzymała nowy budynek, przy ul. Kusocińskiego 8. Od września 1967 stała się placówką koedukacyjną. Natomiast w 1987 roku zmieniła nazwę na Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Marii Konopnickiej. Ponownie II LO z patronką Marią Konopnicką placówka stała się w 1993 roku. W latach 90. II LO stało się bardzo popularne, co zaowocowało coraz większa liczbą kandydatów i zwiększeniem liczby oddziałów w kolejnych latach – 29 klas liczących w sumie 1000 uczniów w roku szkolnym 2000/2001.
https://www.cozadzien.pl/ze-szkolnej-kroniki/ze-szkolnej-kroniki-kopernik/78528
„Na tle wielu sukcesów szkoły w tym okresie, wyjątkowe miejsce zajmują osiągnięcia chóru „Campanella” pod kierownictwem pani Marii Siczek. Istnieje on od 1992 r. początkowo jako chór żeński, później – mieszany. Uświetnia on swoimi występami liczne uroczystości szkolne i miejskie. Od początku swojej działalności bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie Chórów Szkolnych, zdobywając wysokie miejsca i wyróżnienia m.in. druga nagroda w tym konkursie w 2007r. oraz 1 miejsce w XVIII Konkursie chórów a capella w 1998 i 1999 r. Ważnym elementem działalności chóru jest organizowanie koncertów charytatywnych na rzecz chorych dzieci” - czytamy na stronie II LO. Szczególnym wydarzeniem stało się też Święto Patronki w 2000 roku. Połączone zostało z odsłonięciem tablicy, poświęconej pamięci pierwszego dyrektora – Stefana Sołtyka i z przekazaniem pierwszego sztandaru, z roku 1932.
W latach 2007/08 i 2008/09 z pieniędzy Europejskiego Funduszu Społecznego powstały dwie nowe pracownie komputerowe; to w sumie 30 stanowisk do dyspozycji uczniów. Otwarto też dwa centra multimedialne, jedno w szkolnej bibliotece. Uczniowie i nauczyciele mogą nie tylko korzystać z internetu, ale też mają dostęp do laserowej drukarki i wysokiej klasy skanera. Od roku szkolnym 2008/09 w „Konopnickiej” przywrócono też klasę matematyczno-informatyczną.
W latach 2007-2009 miasto zajęło się siedzibą II LO - zmodernizowana została stolarka okienna, wybudowany parking, ocieplono dach. W samym 2009 roku natomiast samorząd przeprowadził kompletną termomodernizację elewacji. Remonty korytarzy i niektórych sal lekcyjnych z kolei zostały w latach 2008-2009 przeprowadzone dzięki funduszom szkolnym i Rady Rodziców.