To pierwszy budynek szkolny, który powstał w Radomiu po wojnie. Na początku lat 50. Planty się rozbudowywały; przybywało rodzin z dziećmi, a te musiały mieć szkołę. Nowe bloki zasiedlali głównie pracownicy Zakładów Metalowych im. Gen. Waltera, nic więc dziwnego, że ich macierzysty zakład mocno zaangażował się w inwestycję. Przede wszystkim przekazał prawie 6 tys. metrów terenu przy ul. Jaracza pod przyszłą budowę. Załoga ZM wpłacała też składki na zakup materiałów budowlanych. „Miejscowa społeczność wspólnie z zakładem opiekuńczym – Zakładami Metalowymi pomogła w wyposażeniu i urządzeniu szkoły prawie w 80 %” - piszą autorzy monografii PSP nr 28, przygotowanej na 50-lecie placówki.
Powierzchnia użytkowa szkoły wynosi 3 tys. 559 m. Murowany budynek składa się z dwóch części – dydaktycznej i sportowej. Część dydaktyczna to budynek trzykondygnacyjny, podpiwniczony z nieużytkowym poddaszem i wysokim, czterospadowym dachem. Część sportowa, czyli sala gimnastyczna jest parterowa z nieużytkowym poddaszem i czterospadowym dachem. Z częścią dydaktyczną sala połączona jest parterowym łącznikiem.
Pierwszy dzwonek zabrzmiał w podstawówce 1 września 1954 roku. Kierował nią Jan Nowak. SP nr 28 zatrudniała w pierwszym roku 10 nauczycieli, a uczyło się tu 690 uczniów. „Dzieci rozpoczynające naukę w szkole rekrutowały się z nieomal wszystkich szkół Radomia, z różnego środowiska, o różnych zainteresowaniach - co sprawiało wiele trudności w utworzeniu zwartej grupy” - czytamy w monografii.
Od początku w szkole funkcjonowały organizacje dziecięce i młodzieżowe, m.in. ZHP, PCK, chór szkolny i kółko artystyczne; rozpoczęła też działalność świetlica szkolna. Tradycją szkoły stało się składanie kwiatów na miejscu straceń przy ul Kościuszki i na mogiłach żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku.
W roku szkolnym 1955/56 Jana Nowaka zastąpił Mieczysław Lipiński; kierował szkołą przez 25 lat.
W 1958 roku uczniowie otrzymali do dyspozycji szkolne boisko, dwupoziomowe, o powierzchni 2 tys. 412 m. Wykonane zostało w czynie społecznym, z pomocą miasta. W tym samym roku rada pedagogiczna wystąpiła do władz Radomia z prośbą o nadanie SP nr 28 imienia Adama Mickiewicza. Stało się to 29 czerwca 1963 roku, podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego. Trzy lata później w zewnętrzną ścianę podstawówki wmurowano tablicę pamiątkową, a w szkole zawieszony został portret Adama Mickiewicza autorstwa Haliny Hermanowicz. 24 kwietnia 1966 roku, podczas obchodów 1000-lecia Państwa Polskiego na pl. Zwycięstwa (obecnie pl. Jagielloński) szkoła otrzymała sztandar, ufundowany przez komitet rodzicielski.
W roku szkolnym 1958/59 w SP nr 28 było zatrudnionych 56 nauczycieli. Uczyło się tu 1432 uczniów; zajęcia odbywały się do późnych godzin popołudniowych.
Rozpoczęcie każdego roku szkolnego odbywało się w hali Radoskóru przy ul. Waryńskiego. Uroczyste akademie, w których uczestniczyli wszyscy uczniowie, uświetniał występ blisko stuosobowego chóru, prowadzonego przez nauczyciela muzyki, Józefa Preisnera.
Od 1968 roku uczniowie SP nr 28 zaczęli brać udział w olimpiadach z różnych przedmiotów, odnosząc w nich sukcesy.
Pierwszego pedagoga szkolnego podstawówka zatrudniła w 1974 roku, wtedy też zorganizowany został gabinet dla niego. W 1979 roku boisko zyskało asfalt. W roku 1991 natomiast powstała pierwsza pracownia komputerowa, którą Ministerstwo Edukacji narodowej wyposażyło w osiem stanowisk komputerowych i drukarkę. Na początku lat 90., decyzją władz miasta, w PSP nr 28 utworzona została I klasa podstawowa muzyczna. Każdego roku tworzono kolejne, które w 1998 przejął Zespół Szkół Muzycznych, goszczący w murach podstawówki przy ul. Jaracza do czasu otrzymania własnego lokum, tj. do roku szkolnego 2002/03.
W pierwszych latach XXI wieku PSP nr 28 przeszła generalny remont. M.in. wymieniono instalację elektryczną i podłogi, wyremontowano sale lekcyjne, świetlicę i stołówkę, zainstalowano monitoring. Przeniesiono także – do większego pomieszczenia bibliotekę; dzięki temu można było wydzielić czytelnię i wypożyczalnię.