Odnalazła się zabytkowa tablica inskrypcyjna, skradziona z kapliczki św. Jana Nepomucena, stojącej przy ul. Wierzbickiej. Złodziej – albo uczciwy znalazca – podrzucił ją na cokół kapliczki i przykrył kwiatami.
Brak metalowej tablicy z napisem: „Kapliczka ta postawiona w 1748 r. odnowiona staraniem szanujących religijne pamiątki w 1903 r.” zauważył Paweł Puton, pracownik działu dziedzictwa kulturowego Resursy Obywatelskiej w przedostatnią niedzielę sierpnia. - Ponieważ obiekt jest wpisany do rejestru zabytków, o kradzieży poinformowałem urząd ochrony zabytków. Sam przeszukałem okolice kapliczki, Potok Malczewski, ruiny starej garbarni, w nadziei, że tablica - przepięknie wykonana przez pracownię grawersko-artystyczną Kazimierza Szorca, który właśnie w tamtym czasie otworzył swój zakład w Radomiu – gdzieś tam leży. Nie było jej. Rozpytywałem w sąsiedztwie, ale nikt nic na temat tablicy nie wiedział. Ba, nie wiedziano nawet, że zniknęła i kiedy to się mogło stać - opowiada Paweł Puton.
Pracownicy radomskiej delegatury WUOZ zawiadomili policję. A prowadzący sprawę funkcjonariusze zaapelowali we wtorek, 15 września w mediach, by osoby mogące pomóc w ustaleniu okoliczności zdarzenia, skontaktowały się z policją.
- Pomyślałem, że tablicę skradziono, by ją sprzedać w skupie złomu. Co znaczy, że już się jej nie odzyska. Trzeba więc zrobić replikę - mówi Paweł Puton.
Kapliczka stoi na terenie parafii Chrystusa Dobrego Pasterza. Jej proboszcz - ks. Czesław Wawrzyszak również był zdania, że powinno się wykonać kopię tablicy, i zadeklarował, że koszt tych prac weźmie na siebie parafia.
W środę Paweł Puton pojechał na ul. Wierzbicką, by wymierzyć miejsce na replikę tablicy. I... znalazł oryginał - na wierzchu bazy kapliczki, pod kwiatami. - Niewykluczone, że medialne nagłośnienie kradzieży skłoniło złodzieja do zwrotu tablicy - uważa Paweł Puton.
Zanim zabytkowa tablica wróci na swoje miejsce, kapliczka - staraniem parafii Chrystusa Dobrego Pasterza - zostanie wyremontowana.
Kapliczka u zbiegu ul. Wierzbickiej i Bocznej jest najstarszym zachowanym tego typu obiektem w Radomiu. Nie wiadomo, kto i dlaczego wystawił ją w pierwszej połowie XVIII wieku na Żakowicach. Pierwotnie poświęcona była świętemu Janowi Nepomucenowi i znajdowała się w nieco innym miejscu. Przesunięto ją do wylotu ul. Bocznej w połowie lat 80. ubiegłego wieku, kiedy poszerzana była ul. Wierzbicka. Murowana z cegły, tynkowana, klasycystyczna. Czworoboczna na cokole z płycinami. W górnej części, ponad uskokiem arkadowe wnęki. Daszek namiotowy.