Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Zmarł Krzysztof Gniadek

Zmarł Krzysztof Gniadek

Krzysztof Gniadek miał 62 lata. W Stowarzyszeniu Radomski Czerwiec '76 działał od samego powstania, był wiceprezesem zarządu. Za udział w robotniczych protestach spędził prawie rok w areszcie. Wziął udział w filmie "Jesteśmy historią", który powstał w 2016 roku, z okazji 40. rocznicy radomskich wydarzeń. W 2016 roku został odznaczony Medalem Solidarności.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
Msz św.  za zmarłego Krzysztofa Gniadka odbędzie się w poniedziałek 11 stycznia  o godz. 11.00 w radomskiej katedrze.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się na cmentarzu przy ul. Limanowskiego. "Zdajemy sobie sprawę z panującej obecnie sytuacji epidemicznej jednak bardzo serdecznie prosimy w miarę możliwości o udział w ostatniej drodze Krzysztofa" - czytamy na facebookowym profilu Stowarzyszenia.
 

 

 

25 czerwca 1976 r. w odpowiedzi na drastyczną podwyżkę cen wielu artykułów żywnościowych w co najmniej 90 zakładach przemysłowych na terenie 24 województw rozpoczęły się protesty, w których uczestniczyło 70–80 tys. osób. W Radomiu, Ursusie i Płocku ludzie wyszli na ulice, doszło do starć z milicją. Podwyżkę tego samego dnia zawieszono i protesty wygasły, jednak ekipa Gierka zastosowała wobec uczestników i przypadkowych osób brutalne represje. W Radomiu śmierć poniosły dwie osoby. W całym kraju aresztowano około 2,5 tysiąca osób.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Zatrzymywani byli sądzeni. Z Radomia zapamiętano także osławione „ścieżki zdrowia” - szpalery zomowców bijących przepuszczanych pomiędzy nimi manifestantów. Czerwcowe wydarzenia były bardzo ważnym elementem walki o demokrację. To właśnie wtedy zaczęły się tworzyć pierwsze ugrupowania opozycyjne, jak Komitet Obrony Robotników.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Polecamy