Maria Fołtyn urodziła się w Radomiu 28 stycznia 1924 roku. Dzieciństwo i młodość spędziła w naszym mieście. Naukę śpiewu solowego rozpoczęła w 1945 roku w oddziale Gdańskiego Instytutu Muzycznego. Studia wokalne podjęła w Katowicach pod kierunkiem Adama Didura, następnie w 1949 w Gdańsku ukończyła studio muzyczno-dramatyczne Iwo Galla. Po przeprowadzce do Warszawy była uczennicą Ady Sari. Zadebiutowała w 1949 r. tytułową rolą w przedstawieniu "Halka" Stanisława Moniuszki w Operze Śląskiej w Bytomiu. W tej samej roli występowała w Operze Bałtyckiej, skąd szybko trafiła do Warszawy, gdzie została solistką Opery Warszawskiej, debiutując rolą Balladyny w operze "Goplana" Władysława Żeleńskiego.
W 1962 została solistką teatru operowego w Lipsku. W latach 1965–1967 występowała w teatrach operowych Republiki Federalnej Niemiec, m.in. w Lubece i Hamburgu. Po powrocie do Polski w latach 1967–1970 była solistką Teatru Wielkiego w Łodzi. Od 1971 r. zajęła się reżyserią spektakli operowych. Występowała także z recitalami na scenach całego świata. W latach 1978–1998 była dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie-Zdroju.W 1988 założyła w Warszawie Towarzystwo Miłośników Muzyki Moniuszki. W 2000 r. Maria Fołtyn otrzymała doktorat honoris causa Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Za swą działalność otrzymała wiele państwowych nagród i wyróżnień.
Maria Fołtyn w 1999 r. otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radomia, a od 2010 r. jest także patronką sali kameralnej w Zespole Szkół Muzycznych. W czerwcu 2012 r. przed budynkiem Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu odsłonięto pomnik artystki w stroju Halki. Rzeźba ofiarowana przez artystkę miastu została wykonana na jej zamówienie przez profesora Mariana Molendę z Uniwersytetu Opolskiego. Z powodów zdrowotnych Maria Fołtyn nie mogła osobiście pojawić się w Radomiu na odsłonięciu pomnika, jednak swoje słowa skierowała do gości za pomocą nagrania video:
- Kochani radomianie, przepraszam, że
nie mogę być dziś z wami. Ofiaruję wam postać, która jest moją Halką.
Przyjmijcie ją w swoje ramiona i czcijcie jak kogoś, kto daje obraz
polskiej, wielkiej kultury narodowej. Niech ten pomnik stanie się
niezwykłym symbolem naszego miasta – powiedziała wtedy.
[gallery id=239 los=1]