- Oficjalne uroczystości, upamiętniające wydarzenia czerwcowe odbędą się tradycyjnie 25 czerwca, ale od dwóch lat organizujemy wiele wydarzeń, które towarzyszą obchodom. Program jest z roku na rok coraz bogatszy – mówi prezydent Radosław Witkowski. - Chodzi nam przede wszystkim o budowanie tożsamości i dumy radomian z bohaterskiej postawy radomskich robotników. Bo historycy coraz częściej mówią o tym, że demokratyczne przemiany zaczęły się właśnie w Radomiu. Że Radom jest ważnym miejscem na tej europejskiej drodze do wolności.
W tym roku samorząd Mazowsza wsparł obchody 42. rocznicy radomskiego czerwca kwotą 90 tys. zł. - W 40. rocznicę czerwca, dzięki wyjątkowym obchodom, Radom został trochę odczarowany. Byliśmy na ustach wielu miast w Polsce i warto to kontynuować – zauważył Rafał Rajkowski, członek zarządu Mazowsza.
Obchody 42. rocznicy protestu rozpoczną się w piątek, 22 czerwca. - Zdecydowaliśmy się na formułę radomską, dlatego na pl. Corazziego odbędzie się widowisko muzyczne, podczas którego wystąpią KĘKĘ, Alicetea i IRA. To nie koncert, a właśnie widowisko, bo muzyce towarzyszyć będzie wyjątkowa, multimedialna oprawa, opowiadająca o radomskim Czerwcu – tłumaczy Mateusz Tyczyński, dyrektor Kancelarii Prezydenta.
W sobotę w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się gala boksu zawodowego, organizowana przez stowarzyszenie Radomski Czerwiec '76. Ma jej towarzyszyć „element artystyczny”, ale Stanisław Kowalski na razie nie zdradza, co to będzie. Po zapadnięciu zmroku na budynku urzędu miejskiego zaplanowano pokaz videomappingu, czyli animacji upamiętniających wydarzenia z 25 czerwca 1976 roku.
O rocznicy Czerwca pamiętają też biegacze. W sobotę odbędzie się bieg dzieci i Bieg Radości – Dumne Warchoły, a w niedzielę, tradycyjny Półmaraton Radomskiego Czerwca '76. Także w niedzielę Zarząd Regionu NSZZ „S” Ziemia Radomska, który jest współorganizatorem obchodów, zaprasza do katedry na koncert „Pamięć i chwała bohaterom”. - Będzie to koncert religijno-patriotyczny w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego w Łodzi. Byli w Radomiu kilka lat temu i bardzo się podobali – mówi Zdzisław Maszkiewicz, przewodniczący radomskiej „S”.
W niedzielne popołudnie na pl. Corazziego odbędzie się piknik historyczny „Witryna Radomskiego Czerwca”. – To szczególny moment w czasie całych obchodów. Będzie to bowiem okazja do spotkania z samymi uczestnikami wydarzeń sprzed 42 lat, którzy opowiedzą o przyczynach i przebiegu protestu, a także o represjach, jakie ich później spotkały. Będzie też można zobaczyć wiele archiwalnych zdjęć i sprzęt, jaki wówczas przeciwko robotnikom wykorzystywały oddziały Milicji Obywatelskiej i ZOMO - wylicza Mateusz Tyczyński.
Piknik zakończy koncert z udziałem zespołów Azyl P. i Carpe Diem.
Oficjalne uroczystości zaplanowano na poniedziałek, 25 czerwca. Głównym ich punktem będzie msza święta, która zostanie odprawiona na skrzyżowaniu ul. 25 Czerwca i Żeromskiego.