Radomski Szpital Specjalistyczny wprowadził nowy standard leczenia bólu porodowego. Chodzi o poród ze znieczuleniem zewnątrzoponowym. To kolejne udogodnienie dla rodzących w miejskim szpitalu.
- W 54-letnich dziejach Radomskiego Szpitala Specjalistycznego to jest wielka chwila - mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
- Jest to złoty standard, coś na co nasze pacjentki. Jesteśmy szczęśliwi, że w końcu możemy im to zaoferować. Cała procedura polega na podaniu niewielkiej dawki leku znieczulającego w przestrzeni przy kręgosłupie - mówi Martyna Stępniewska, z-ca kierownika oddziału ginekologiczno-położniczego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. - Daje to doskonałą kontrolę dolegliwości bólowych, znacznie przyspiesza przebieg porodu, nie mają przy tym negatywnego wpływu na wzrost powikłań okołoporodowych czy stan noworodka.
Do znieczulenia pacjentki będą kwalifikowane po zgłoszeniu takiej potrzeby. Najważniejszym wskazaniem jest silny ból. Na życzenie pacjentki będzie wykonana konsultacja z lekarzem anestezjologiem, który po wykluczeniu przeciwwskazań zakwalifikuje pacjentkę do znieczulenia.
https://www.cozadzien.pl/radom/na-jozefowie-rodza-bez-bolu/89082
- Dla nas współpraca z pacjentką, która nie ma silnych bólów porodowych przebiega znacznie łatwiej i szybciej. Podanie znieczulenia reguluje czynność skurczową. - mówi Stępniewska. - Problem lekarzy anestezjologów był naszym głównym ograniczeniem. Dzięki współpracy z prezydentem i dyrekcją szpitala udało nam się te braki uzupełnić. Przygotowania trwały kilka miesięcy. Musieliśmy przede wszystkim przeszkolić personel ginekologiczno-położniczy. Duża grupa przeszła także szkolenia anestezjologiczne, które poszerzyły ich wiedzę na temat znieczulenia okołoporodwego.
Ze znieczulenia można skorzystać od 8 marca.
- Jesteśmy jedną z nielicznych placówek w regionie, w których położne są po kursach anestezjologicznych przygotowujących porodów w warunkach znieczulenia zewnątrzoponowego - mówi Agnieszka Nocoń położna oddziałowa. - Kurs trwał pół roku, w międzyczasie odbywałyśmy szkolenia w warszawskich klinikach. - mówi Agnieszka Nocoń, położna oddziałowa w RSS.
Na oddziale położniczym Radomskiego Szpitala Specjalistycznego rocznie rodzi się ok. 1000 dzieci.
Przypomnijmy, że takie znieczulenie oferuje również Mazowiecki Szpital Specjalistyczny na Józefowie.