Znieczulenie zewnątrzoponowe w szpitalu na Józefowie jest możliwe od 1 grudnia br.. Kwalifikację do podania znieczulenia prowadzi lekarz anestezjolog. Znieczulenie zewnątrzoponowe polega na podaniu do przestrzeni kanału kręgowego, w pobliże nerwów przewodzących ból, leków znieczulających. Ten sposób łagodzenia bólu porodowego pozwala na świadome przeżycie momentu narodzin dziecka, zachowanie pełnej aktywności ruchowej i świadomości podczas porodu. Dzięki znieczuleniu zewnątrzoponowym poród może odbyć się w preferowanej przez pacjentkę pozycji. - Szpital do tej pory posiadał inne formy niefarmakologiczne i farmakologiczne łagodzenia bólu porodowego np. entonox, czyli gaz rozweselający. Jednak, jedyną skuteczną formą znieczulenia, która uśmierza ból i przyśpiesza poród jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Jest to procedura, którą udało nam się wprowadzić, dzięki uprzejmości dyrekcji i kolegów anestezjologów, bo organizacyjnie nie jest to proste. My cieszymy się razem z pacjentkami, kiedy są uśmiechnięte i sam poród przebiega sprawniej. Nie ma minusów takiego znieczulenia - tłumaczył dr n. med. Leszek Gmyrek, kierownik Klinicznego Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.
https://www.cozadzien.pl/radom/w-mss-walcza-z-otyloscia/87362
W szpitalu na Józefowie już pięć pacjentek skorzystało ze znieczulenia zewnątrzoponowego. - Aby urodzić syna, męczyłam się dwa dni w skurczach i w bólach. Na początku było zaplanowane cesarskie cięcie, ale synek się zmotywował i kiedy rano zaczęła się akcja porodowa, pani położna zaproponowała mi znieczulenie. Skorzystałam z niego i poród odbył się bardzo szybko, bo w dwie godziny. Dzięki znieczuleniu, oprócz ostatnich skurczów partych, które trwały bardzo krótko, nie czułam prawie żadnego bólu. Naprawdę to jest duża ulga przy porodzie - mówiła Andżelika Zawadzka, pacjentka Klinicznego Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.
Jak możemy przeczytać w informacjach o dostępnych metodach łagodzenia bólu porodowego w MSS w Radomiu: "łagodzenie bólu odczuwane jest już w 10-15 min po podaniu pierwszej dawki leków. W zależności od potrzeb rodzącej i czasu trwania porodu podawane są kolejne dawki leków znieczulających".