Kilkupiętrowy obiekt Wyższej Szkoły Biznesu im. Biskupa Jana Chrapka w Radomiu, mieszczący się na Ustroniu przy ul. Kolejowej 22 stał się miejscem schadzek dzikich lokatorów urządzających tam libacje alkoholowe i bezprawnie przesiadujących. Pierwsze interwencje straż miejska zaczęła otrzymywać już w 2022 r.
- Wtedy wystosowaliśmy pismo do rektora Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu. Pisma odniosły skutek, ponieważ teren został częściowo zabezpieczony i posprzątany - mówi Grzegorz Sambor, z-ca komendanta Straży Miejskiej w Radomiu.
Sytuacja zaczęła się pogarszać na początku 2023 r. Wtedy straż miejska zaczęła otrzymywać najwięcej zgłoszeń. Funkcjonariusze odkryli, że oprócz kradzieży metalowych i drewnianych elementów z pomieszczeń, są tam rozrzucone dokumenty studentów i nie tylko, na których widnieją dane osobowe. Kilka tygodni temu syndyk z Warszawy uprzątnął dokumenty i przekazał je do archiwum. Radomska prokuratura prowadziła dwa postępowania związane z kradzieżą mienia przy Kolejowej.
Pojawiły się również sygnały, że zamieszkuje tam osoba bezdomna, jednak policja dementuje te informacje.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/budynek-wyzszej-szkoly-biznesu-niszczeje-zdjecia/93235
Co z właścicielem ?
W wyniku problemów finansowych uczelnia zaprzestała działalności. Grunt należy do skarbu państwa, który jest w użytkowaniu wieczystym szkoły.
- Z posiadanych przez nas informacji, właścicielem dalej jest Wyższa Szkoła Biznesu im. bp Jana Chrapka w Radomiu - napisał Przemysław Bochenek, kanclerz WSB-NLU w Nowym Sączu. Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że budynek jest w posiadaniu ostatniego właściciela, z którym nie jesteśmy w stanie się skontaktować.
Historia szkoły
Wyższą Szkołę Biznesu im. Biskupa Jana Chrapka w Radomiu utworzono w 1998 r. Wnioskodawcą i założycielem tej niepublicznej uczelni był Franciszek Maciejewski.
Wyższa Szkoła Biznesu kształciła studentów na wyższych studiach zawodowych, na studiach podyplomowych oraz na różnego rodzaju kursach. Kadrę naukową uczelni stanowili pracownicy Wyższej Szkoły Biznesu im. Biskupa Jana Chrapka w Radomiu oraz m.in. Politechniki Radomskiej, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Wojskowej Akademii Technicznej, a także praktycy życia gospodarczego. Uczelnia organizowała konferencje naukowe, podejmowała inicjatywy na rzecz regionu i prowadziła działalność wydawniczą. Środowisko akademickie WSB dużą wagę przywiązywało do utrwalania dorobku patrona Wyższej Szkoły Biznesu – biskupa Jana Chrapka. Zgodnie z decyzją władz Uczelni co roku w rocznicę tragicznej śmierci biskupa Jana Chrapka przyznawana była nagroda „Mój Radom”. W wydawnictwie WSB ukazało się kilka publikacji utrwalających dorobek patrona uczelni.
https://dami24.pl/wiadomosci/zostala-ruina-i-dlugi-co-z-budynkiem-wsb/27403