Program Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej to kontynuacja Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, popularnych „schetynówek”. Do 30 października trwał nabór wniosków od samorządów na rok 2016. Zgodnie z zasadami naboru, dofinansowanie do jednego zadania może wynieść 50 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, ale nie więcej niż 3 mln zł. Gminy, w tym miasta na prawach powiatu, mogą złożyć jeden wniosek, a powiaty ziemskie - dwa wnioski. Inwestycje muszą zostać ukończone w roku, na który zostanie udzielona dotacja.
[gallery id=1836]
Radom chce otrzymać z budżetu centralnego pieniądze na przebudowę ulic Lekarskiej i Tochtermana. Dokumentacja projektowa inwestycji jest gotowa już od dwóch lat. - Dokumentacja obejmuje pełny zakres robót drogowych wraz z infrastrukturą – tłumaczy Dariusz Dębski, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji. - Przewidujemy budowę nowych nawierzchni jezdni, chodników, zjazdów i montaż nowego oświetlenia typu LED. Przy okazji chcemy też skorygować włączenie Lekarskiej w Tochtermana poprzez złagodzenie łuków.
Łączna wartość robót to 1,6 mln zł. - Chcemy tą inwestycją skończyć przebudowę układu komunikacyjnego w tym rejonie miasta. Gotowa jest już bowiem Podwalna - jej remont przeprowadziliśmy w roku 2012. Natomiast w roku 2009 przebudowaliśmy całą Wałową, a także Traugutta na odcinku między Tochtermana a Żeromskiego – mówi Dariusz Dębski.
Lista tych, którzy otrzymają dofinansowanie z PRGiPID, ma być znana do 30 listopada.
MZDiK zapewnia, że przebudowa ul. Tochtermana i Lekarskiej będzie prowadzona tak, by Stacja Pogotowia Ratunkowego, Radomski Szpital Specjalistyczny oraz Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 1 Państwowej Straży Pożarnej mogły funkcjonować bez przeszkód. Pojazdy tych instytucji będą miały zapewniony dojazd przez cały czas.
Tymczasem korzystający z parkingu między ul. Bernardyńską, Tochtermana i Lekarską apelują o remont placu. - Codziennie parkują tam setki aut; w większości przywożą osoby chore, często z gipsem na nodze. A tam jest droga przez mękę – wyrwy, połamane albo wystające płyty, dziury, podczas deszczowej pogody błoto i kałuże. Cud, że nikt tam sobie niczego nie złamał. Chodniki tutaj są w nie lepszym stanie – mówią mieszkańcy Radomia, którzy przyszli do naszej redakcji. - Poza tym to wstyd, żeby taki wielki, zaniedbany plac znajdował się w centrum miasta. Dlaczego miasto nie przeprowadzi tam remontu? Przecież mówi się o konieczności robót w tym miejscu od lat!
Okazuje się, że modernizacja parkingu przy szpitalu nie jest taka prosta. - Teren tylko w części należy do miasta. Dwie działki są własnością prywatną i z właścicielami jest bardzo utrudniony kontakt – tłumaczy Dagmara Gac z biura prasowego magistratu. - A my nie możemy rozporządzać cudzą własnością.
Tak więc wygląd parkingu w najbliższym czasie się nie zmieni. Pewną pociechą dla właścicieli aut może być jednak to, że przy okazji przebudowy Lekarskiej i Tochtermana wyremontowane zostaną chodniki po obu stronach ulic, a więc i od strony parkingu.