Spółka od siedmiu dekad towarzyszy mieszkańcom okolicy. Obecnie pracuje tu ponad 260 osób, jednak kiedyś Zębiec był jednym z największych pracodawców w regionie zatrudniając ponad 2000 osób. Największe zatrudnienie w firmie przypada na lata 70. i 80. – 2 790 pracowników w roku 1978.
- W zakładach pracowały całe rodziny i pracują pokolenia. Do dziś przyjmując nowego pracownika często okazuje się, że w wśród bliskich jedna, a nawet kilka osób była lub jest dalej zatrudniona w Zębcu – mówi Robert Tkaczuk, prezes zarządu ZGM Zębiec S.A.
Powstająca w lasach starachowickich inwestycja nie tylko stwarzała miejsca pracy. Umożliwiała także rozwój zaniedbanego regionu, uaktywnienie życia społecznego i kulturalnego, a także dawała nadzieję na zmiany urbanistyczne okolicy. W Iłży zostały wybudowane bloki dla pracowników, a w celu kształcenia nowej kadry utworzono również Zasadniczą Szkołę Zawodową. Na terenie firmy funkcjonowała stołówka, której podstawowym źródłem zaopatrzenia była tuczarnia prowadzona również w Zębcu. Dla własnych potrzeb wytwarzano wodę gazowaną, działał także sklep zakładowy. Firma zapewniała pracownikom dojazd do zakładu. Były organizowane zawody sportowe, olimpiady z wiedzy społeczno-politycznej, czy spotkania integracyjne. Na początku lat 60. utworzono punkt pielęgniarski, który był przekształcany kolejno w gabinet lekarski i dentystyczny oraz poradnię laryngologiczną i chirurgiczną.
Historia Zębca S.A. zaczyna się w 1954 roku, jednak jego korzenie sięgają pierwszej połowy XIX wieku, kiedy to w Pasie Tychowskim prowadzono eksploatację rudy żelaza. Na inwestycję, której koszt obliczono na ponad 1 miliard 400 milionów ówczesnych złotych, składały się: kopalnia odkrywkowa rudy żelaza, zakłady wzbogacania z puczką, trzema piecami żelgrudowymi i separacją elektromagnetyczną, zbiornik wodny w Brodach Iłżeckich, umożliwiający pobór wody dla Zakładów.
- Firma przez cały czas istnienia przekształcała się dostosowując ofertę do aktualnych potrzeb rynku – mówi prezes zarządu ZGM Zębiec S.A. - Początkowo koncentrowano się na eksploatacji piasków żelazistych, następnie zajęto się produkcją żelgrudy i produktów dla hutnictwa i odlewnictwa.
Od samego początku produkcji żelgrudy wyniki ekonomiczne były niekorzystne, co spowodowało zmiany profilu produkcji. Zadanie to było trudne, bo zdecydowana większość infrastruktury nie byłaby przydatna przy innych realizacjach. A jednak zakład przeznaczony do likwidacji zaczął przynosić zysk i wszedł na rynek odlewniczy oraz metalowy. Z czasem wartość wyrobów pochodzących z wydobycia stawała się mniejsza, ustępując rosnącej produkcji wyrobów metalowych – kotłów c.o., sit, sprężyn. Na początku lat 90. kryzys, który ogarnął całą gospodarkę, dotknął również ZGM „Zębiec”. Dzięki różnorodności prowadzonej produkcji i zmianom jakie przeszedł zakład, nie doszło do jego upadłości.
- Aktualna oferta ZGM Zębiec S.A. jest podzielona na trzy główne filary: minerały, ekologiczne kotły i wyroby metalowe. Wyodrębniono również dwie marki Zębiec i Zębiec Minerals – mówi Robert Tkaczuk. – Obecnie wiodącą branżą jest produkcja minerałów, także po 70 latach historia zatoczyła koło.
Jubileusz to nie tylko okazja do refleksji nad przeszłością, ale również do spojrzenia w przyszłość. Jak podkreśla prezes zarządu, firma jest gotowa na nowe wyzwania.
- Kluczem do dalszego sukcesu jest kontynuowanie tradycji i otwarcie się na nowe możliwości – mówi Robert Tkaczuk. - Świętowanie 70-lecia to również dobry moment, żeby podziękować klientom, pracownikom, partnerom biznesowym i społeczności lokalnej za wsparcie przez wszystkie te lata.
W związku z jubileuszem 70-lecia Zakłady Górniczo-Metalowe „Zębiec” w Zębcu Spółka Akcyjna organizują piknik rodzinny, który odbędzie się 7 września na boisku sportowym w Brodach, na który serdecznie zapraszają nie tylko pracowników i emerytów, ale także lokalną społeczność. Piknik rozpocznie się o godzinie 15:00 i potrwa do 22ej:
15:00 – rozpoczęcie pikniku
15:30-15:45 – część oficjalna
15:45-16:30 – czas wolny
16:30-17:30 – konkursy, zawody drużynowe dla dorosłych
17:30-18:00 – pokaz – taniec akrobatyczny na szarfach – Przestrzeń lotu Starachowice
18:00-19:00 – czas wolny
19:00-20:00 – koncert Izabeli Trojanowskiej
20:00-22:00 – dyskoteka pod gwiazdami – dj Yezzi.