W 1972 roku książnica została przeniesiona do prywatnego lokalu, składającego się z dwóch pomieszczeń. Wielokrotnie zmieniało się kierownictwo biblioteki. W latach 1962-1963 obowiązki kierownika pełniła Krystyna Wolska, a od 1963 do 1965 - Janina Kustra. W latach 1965-1970 książnicę prowadziła Teresa Otrębowska, w latach 1970-1973 Alicja Bojarska, od 1973 do 1976 Irena Sońta, od 1976 do 1978 Zofia Brzoza, w latch 1978-1988 Irena Fijałkowska, a w latach 1988-2016 Halina Stańczyk. Od 2016 roku bibliotece szefuje Patrycja Juszczyk.
W styczniu 1973 roku, na podstawie decyzji Wojewódzkiej Rady Narodowej w Kielcach, w powiecie lipskim została utworzona gmina Chotcza. Do gminnej książnicy przyłączono biblioteki w Białobrzegach i Tymienicy, czyniąc z nich filie. Ta pierwsza została założona w 1947 roku, ta druga - 10 lat później. Filie prowadziły bibliotekarki zatrudnione na pół etatu: Maria Podgórska w Białobrzegach, a Otylia Węglicka w Tymienicy. Natomiast w 12 miejscowościach gminy powstały punkty biblioteczne. Dzięki temu książki na miejscu mogli wypożyczać mieszkańcy miejscowości: Kolonia Wola Solecka, Baranów, Jarentowskie Pole, Górki, Chotcza Dolna, Gniazdków, Gustawów, Kijanka, Niemieryczów, Zajączków, Karolów i Siekierka. Merytoryczną opiekę nad biblioteką, filiami i punktami na terenie gminy sprawowała Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lipsku.
1 stycznia1991 Zarząd Gminy Chotcza zdecydował o likwidacji obu filii i wszystkich punktów bibliotecznych. Kolejnym etapem prac było przeprowadzenie skontrum w filiach i przekazanie ich księgozbiorów placówce w Chotczy. Książnica stała się Gminną Biblioteką Samorządową. Rok później w GBP została uruchomiona wypożyczalnia kaset wideo. W 1998 biblioteka przeprowadziła się do lokalu przy Urzędzie Gminy.
Rok 2005 przyniósł kolejne zmiany. Rada Gminy Chotcza zdecydowała, że biblioteka stanie się samodzielną jednostką organizacyjną. Zmieniła się też nazwa instytucji - na Biblioteka Publiczna w Chotczy.
W 2007 roku został kupiony komputer z programem MAK 4-3A, a rok później BP otrzymała trzy komputery z programu IKONKA.
„W 2016 roku nastąpiły kolejne zmiany mające na celu unowocześnienie biblioteki, a mianowicie wprowadzenie elektronicznych kart czytelnika. Biblioteka posiada w pełni skatalogowany księgozbiór w wersji elektronicznej, katalog zbiorów online jest zamieszczony na stronie internetowej biblioteki. Każda osoba ma dostęp do bazy książek online, ma możliwość przeglądania zbiorów naszej biblioteki, jak również innych bibliotek korzystających z systemu MAK+. Czytelnicy, którzy założą konto w Szukamksiążki.pl, mogą monitorować stan swojego bibliotecznego konta, internetowo sprawdzając historię wypożyczeń i listę tytułów, które chcieliby przeczytać, jak również dokonywać rezerwacji” - czytamy na stronie biblioteki.
W październiku 2017 roku siedziba placówki została wyremontowana. Zmodernizowano oświetlenie, wymieniono podłogi i pomalowano ściany.
Dzisiaj siedzibą biblioteki jest budynek Chotcza-Józefów 59. Czytelnicy mają do dyspozycji wypożyczalnię i czytelnię. W czytelni internetowej z kolei są trzy stanowiska komputerowe.