Do dyspozycji czytelników jest prawie 20 tys. woluminów z zakresu literatury pięknej, naukowej i popularnonaukowej ze wszystkich dziedzin wiedzy; także dzieci i młodzież znajdą coś dla siebie. Księgozbiór podręczny tworzą słowniki, leksykony, encyklopedie, poradniki, biografie i podręczniki studenckie. GBP prowadzi też prenumeratę kilkunastu tytułów czasopism.
Rocznie Gminna Biblioteka Publiczna rejestruje ponad 400 czytelników. Na zewnątrz wypożycza ponad 15 tys. woluminów, na miejscu udostępnia ok. 1000.
W 2007 roku biblioteka rozpoczęła komputeryzację swoich zbiorów. Rok później została uruchomiona czytelnia internetowa IKONKA z trzema stanowiskami komputerowymi dla osób chcących skorzystać z Internetu. W roku 2009 natomiast Gminna Biblioteka Publiczna podpisała umowę o przystąpieniu do Mazowieckiego Systemu Informacji Bibliotecznej. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską, a jego celem jest tworzenie jednolitego systemu informacji bibliotek woj. mazowieckiego i współpraca z instytucjami takimi jak: biblioteki pedagogiczne, samorządy terytorialne i instytucje kultury. Od 2016 roku czytelnicy w gminie Pionki mają możliwość bezpłatnego, wirtualnego, korzystania z najnowszych publikacji naukowych, popularnonaukowych oraz beletrystyki oferowanych prze platformę IBUK Libra.
„Do zadań realizowanych przez bibliotekę należy: gromadzenie i opracowywanie materiałów bibliotecznych ze szczególnym uwzględnieniem materiałów dotyczących własnego regionu; udostępnianie zbiorów bibliotecznych na miejscu, wypożyczanie do domu oraz prowadzenie wypożyczeń międzybibliotecznych; prowadzenie działalności informatyczno-bibliograficznej; popularyzacja książki i czytelnictwa; doskonalenie form i metod pracy bibliotecznej; współdziałanie z instytucjami upowszechniania kultury, organizacjami i towarzystwami w rozwijaniu i zaspakajaniu potrzeb oświatowych i kulturowych społeczeństwa; ochrona materiałów bibliotecznych” - czytamy na stronie internetowej GBP im. ks. Józefa Gackiego.
Działalność GBP nie ogranicza się, rzecz jasna, do wypożyczania książek do domu i udostępnianie ich na miejscu. Mieszkańcy gminy mogą przyjść do biblioteki na rozmaite wystawy i spotkania autorskie; dla młodszych są lekcje biblioteczne.