Książki mieszkańcy mogli wypożyczać zarówno w centrali w Jedlińsku, jak i w punktach bibliotecznych, a potem w filiach. W 1990 roku komisja ds. kultury, oświaty i spraw społecznych przy Urzędzie Gminy zdecydowała o zamknięciu punktów bibliotecznych. Siedem lat później przestały działać filie w Bierwcach i Ludwikowie, a w 2001 – filia we Wsoli.
W maju 1999 roku biblioteka została przeniesiona na ul. Krótką – do wyremontowanych pomieszczeń po Urzędzie Gminy.
W 2004 roku Rady Gminy Jedlińsk przyjęła uchwałę o likwidacji jednostki budżetowej pod nazwą „Gminna Biblioteka Publiczna”. Rok później w jej miejsce powstała instytucja kultury. Kierownikiem biblioteki została Grażyna Wąsik.
Ostatnia, jak na ten moment, przeprowadzka placówki miała miejsce w 2015 roku – do nowego budynku Ośrodka Zdrowia przy ul. Wareckiej 4. Do dyspozycji pracowników i czytelników jest tam 305 metrów kwadratowych.
Gminna Biblioteka Publiczna jest jedyną taką na terenie gminy Jedlińsk. Nie ma żadnej filii. Ma na celu „rozwijanie i zaspakajanie potrzeb czytelniczych społeczeństwa lokalnego, upowszechnianie kultury oraz świadczenie usług informacyjnych”. Na koniec ubiegłego roku jej księgozbiór liczył 22 tys. 561 woluminów. Biblioteka ma w swoich zbiorach książki w języku angielskim i literaturę regionalną. O kupowanych nowościach pracownicy informują na łamach lokalnej prasy „Jedlińsk .Panorama Gminy” i na swojej stronie internetowej.
W 2022 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Jedlińsku zarejestrowała 985 czytelników i 19 tys. 961 wypożyczeń. Z czytelni internetowej IKONKA zaś skorzystało 1 tys. 269 użytkowników; jest tam 10 stanowisk komputerowych. Wypożyczono 1 tys. 901 czasopism. GBP odwiedziło 10 tys. 171 osób.
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Jedlińsku działa czytelnia Legimi, która jest finansowana przez Starostwo Powiatowe w Radomiu. Legimi to czytelnia online, w której znajdują się podręczniki akademickie i lektury szkolne, a także literatura beletrystyczna. Można również skorzystać z Academiki - darmowej wypożyczalni międzybibliotecznej umożliwiającej korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej.
W 2022 roku Gminna Biblioteka Publiczna podejmowała wiele działań o charakterze kulturalnym. To spotkania edukacyjne z dziećmi i młodzieżą szkolną, czyli lekcje biblioteczne, konkursy, gry i zabawy połączone z czytaniem, ferie i wakacje w bibliotece, Narodowe Czytanie, Dzień Seniora, spotkania z osobami niepełnosprawnymi czy spotkania autorskie. Placówka zorganizowała także kiermasze książek dla dzieci i wycieczkę czytelników do Warszawy. Pracownicy natomiast wzięli udział w Targach Książek w Krakowie; zajmowali się też archiwizacją i digitalizacją materiałów dotyczących życia społecznego, politycznego i kulturalnego gminy. W ubiegłym roku zorganizowano ponadto, we współpracy z Powiatowym Instytutem Kultury w Iłży, Noc Bibliotek (gry, zabawy i koncert Jazz im Duo) oraz cykliczne wystawy „Ikony wolności”. Biblioteka udostępniała również książki i klawiatury w języku ukraińskim dzieciom uczącym się w szkołach gminy.