Już w PRL-u, w 1957 roku na posiedzeniu rady gromadzkiej podjęto decyzję o utworzeniu w Jedlińsku świetlicy, która miała pełnić funkcję ośrodka kultury i miejsca spotkań dla społeczności lokalnej. Na jej siedzibę wyznaczono niewielkie pomieszczenie w prywatnym budynku. Dzięki zaangażowaniu kierowniczki, Zdzisławy Fijałkiewicz i z pomocą mieszkańców lokal został wyremontowany. Świetlica funkcjonowała w godzinach popołudniowych, więc z jej oferty mogli korzystać wszyscy - zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli. Działał tu zespół recytatorski, muzyczny i wokalny, a także kabaret Jacy-Tacy. Reaktywowano też teatr amatorski, którego historia sięga czasów przedwojennych. Zespoły odnosiły sukcesy w rozmaitych konkursach i na przeglądach w powiecie i województwie. Nie wszyscy mieszkańcy gminy mieli telewizor, więc świetlica była miejscem, w którym wspólnie oglądano wiadomości, filmy i relacje sportowe. Działała tu sekcja szachowa i warcabowa, rozgrywane były mecze tenisa stołowego, odbywały się wieczorki taneczne przy adapterze.
Świetlica funkcjonowała do 1972 roku, do momentu, kiedy decyzją Rady Powiatu do Jedlińska przeniesiono z Gulinka Rejonowy Ośrodek Kultury. Dodatkowym atutem był powstający Dom Strażaka, w którym na potrzeby nowej placówki pozyskano obszerną salę. Lepsze warunki lokalowe stwarzały wiele nowych możliwości. Duża sala widowiskowa pozwoliła na organizowanie zabaw tanecznych przy muzyce na żywo. Swoją działalność rozpoczęło koło fotograficzne, a kalendarz wydarzeń wzbogacony został o imprezy turniejowe między gminami. Zaczęto też organizować Dni Jedlińska. Gminny Ośrodek Kultury był przez kilka lat gospodarzem rejonowego przeglądu Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, a także organizatorem gminnych eliminacji Konkursu Piosenki Radzieckiej. Pod egidą GOK-u działalność rozwijały świetlice wiejskie. Powstawały też nowe placówki, m.in. w Lisowie i Ludwikowie. Zdzisława Fijałkiewicz dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury była do roku 1986, kiedy to przeszła na emeryturę. Za swoją pracę na rzecz rozwoju kultury otrzymała m.in. Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi.
Gminny Ośrodek Kultury w późniejszych latach zmienił nazwę na Dom Kultury nieustająco zapewniając dostęp do kultury młodszym i starszym mieszkańcom gminy. 1 stycznia 2008 roku, decyzją rady gminy, DK został przekształcony w samodzielną instytucją kultury, przyjmując nazwę Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej.
Do sztandarowych imprez organizowanych przez Centrum Kultury należy widowisko „Ścięcie Śmierci”, które odbywa się corocznie w zapustny wtorek, czerwcowe Sobótki i święto plonów. W ciągu roku placówka zaprasza na zajęcia taneczne dla dzieci, zajęcia plastyczne i wokalne, naukę gry na gitarze i na keyboardzie, Solo Latino Dance i Zdrowy Kręgosłup. GCKiKF proponuje warsztaty rękodzieła, rozmaite wystawy, koncerty i konkursy. Placówka sprawuje też nadzór nad Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz nad sześcioma świetlicami środowiskowymi: w Lisowie, Piastowie, Nowych Zawadach, Mokrosęku, Ludwikowie i Woli Bierwieckiej. Przy GCKiKF działa także Młodzieżowa Orkiestra Dęta gminy Jedlińsk. Powstała w 2020 roku i jest spadkobierczynią Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej, która rozpoczęła działalność w 1918 roku.