W 1970 roku powstała, w budynku Klubu Prasy i Książki „Ruch”, świetlica dla młodzieży. Jej kierownikiem był Marian Sochaczewski, zatrudniony przez Miejską Radę Narodową na pół etatu. Spotykała się tu młodzież, która chciała uczestniczyć w życiu społecznym miasta i chciała „coś robić”. Wkrótce placówka przeniosła się na piętro świeżo wybudowanej remizy strażackiej. Młodzież przychodziła tu codziennie, by pograć w warcaby, szachy albo ping-ponga. Powstał też zespół wokalno-muzyczny i zespół teatralno-estradowy. To one zapewniały muzyczne atrakcje podczas wszystkich imprez i uroczystości w mieście. W pierwszych latach działalności na występy poza Skaryszew dojeżdżali wozem konnym. W każdą niedzielę w świetlicy odbywały się wieczorki taneczne. Opłata była symboliczna; dochód ten przeznaczano na zakup drobnego wyposażenia i materiałów biurowych czy na stroje dla zespołu, który po pewnym czasie przyjął nazwę Czarne Koty.
https://www.cozadzien.pl/region/adresy-kultury-skaryszew-miejsko-gminna-biblioteka-publiczna/91880
W 1977 roku władze miasteczka zdecydowały o utworzeniu Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Jego dyrektorem został Andrzej Przybylski. Remiza wymagał remontu, który wykonano w czynie społecznym, wspólnie z młodzieżą z Rady Świetlicy. Wycyklinowano podłogi i zrobiono łazienki.
W MGOK-u działał zespół muzyczny, organizowane były dyskoteki dla młodzieży. Pracowały też liczne koła zainteresowań: nauka gry na instrumentach, koło fotograficzne i plastyczne, kółko komputerowe, taneczne i teatralne, Orkiestra Strażacka, Zespół ludowy z Bujaka i Zespół Folklorystyczny „Chomentowianki”, Klub Złotego Wieku, Dyskusyjne Kółko Filmowe, dziecięce i młodzieżowe zespoły wokalno-instrmentalne. W latach 1986-1988 istniały tu także zespoły muzyczne: M u Oczka, Rewers i dziewczęcy zespół Femi. Ponieważ w tym czasie królował rock, w placówce zorganizowano cykl imprez pod nazwą „Skar-Rock”, na których występowały zespoły rockowe z regionu. Największym wydarzeniem muzycznym tych czasów był koncert początkującej wówczas kapeli IRA. Przy MGOK-u zawiązał się również zespół rockowo-bluesowy Daktyl. Wychowankami instytucji była też czwórka chłopców, którzy założyli zespół Akord. W latach 80. pod opieką MGOK działały dwie świetlice wiejskie: w Podsuliszce i Bujaku.
https://www.cozadzien.pl/kultura/adresy-kultury-centrum-kultury-i-biblioteka-w-przytyku/91664
Od roku 2019 dyrektorem placówki jest Daniel Rogala, artysta fotografik pochodzący ze Skaryszewa i tu mieszkający. Siedzibą MGOK jest budynek dawnej Publicznej Szkoły Podstawowej. „Jednym z głównych celów, jakie przyjęliśmy, było wyposażenie placówki w sprzęt na najwyższym poziomie. Można więc korzystać z nowej, dobrze wyposażonej, zautomatyzowanej sali wystawowej, która w kilka chwil przekształcić się może w salę projekcji kinowej czy salę do zajęć tanecznych czy sportowych” - piszą pracownicy MGOK. - „Otoczenie zieleni, a także znajdujący się na terenie MGOK pump-track, siłownia plenerowa oraz nowo wybudowany plac zabaw sprawiają, ze jest to wyjątkowo atrakcyjne miejsce dla mieszkańców miasta i gminy Skaryszew”.
W tym roku placówka kupiła zestawy VR, które dzięki będzie można stworzyć podstawy skaryszewskiego Wirtualnego Muzeum Wstępów. Obecnie w MGOK-u prowadzona jest nauka gry na gitarze, instrumentach dętych, pianinie i perkusji, warsztaty wokalne, zajęcia fizjoterapeutyczne „Zdrowy kręgosłup”, kurs tańca dla dorosłych, zajęcia fitness – dance, zajęcia plastyczne, zajęcia foto – wideo, pilotaż dronów, zajęcia wirtualna rzeczywistość i zajęcia dla maluchów SensoGram, a w wakacje zajęcia jogi.