Od wprowadzenia badań w 1985 roku, do 30 września 2012 r. w Polsce stwierdzono zakażenie HIV u 16 tysięcy 53 osób, odnotowano 2 tys. 802 zachorowania na zespół AIDS, a 1 tys. 177 chorych zmarło.
- Ciężko mówić dziś o grupie ryzyka. Teraz istnieje stwierdzenie ryzykownego zachowania, takiego jak uprawianie seksu z nieznaną osobą bez zabezpieczenia bądź zażywanie dożylnie narkotyków, w przypadku braku sterylności – mówi Grzegorz Stolarek, ordynator wydziału zakaźnego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.- Objawy w przypadku zarażenia się jest taki sam jak w przypadku infekcji wirusowej: ból głowy, ogólne osłabienie organizmu czy choćby powiększone węzły chłonne. Bez specjalistycznych badań nawet lekarz pierwszego kontaktu może pomylić takie zakażenie ze zwykłą grypą. Po pojawieniu się pierwszych objawów, choroba przechodzi w formę przewlekłą, gdzie dana osoba może żyć bez żadnych objawów nawet przez 10 lat – dodaje specjalista.
Ważne jest to, by osoba która doświadczyła ryzykownego zachowania, jak najszybciej poddała się badaniom. W Radomiu test na obecność wirusa HIV można wykonać m.in. w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu (ul. Aleksandrowicza 5). Badania są wykonywane codziennie, płatne 25 zł za jednokrotny test.
- Każda osoba, która obawia się, że mogła zostać zakażona, powinna wykonać test dwukrotnie. Pierwszy raz po 2 tygodniach od sytuacji stwarzającej zagrożenie, a następnie po upływie 6 miesięcy – wyjaśnia Grzegorz Stolarek.
- Ważne jest to, by w przypadku pozytywnego wyniku testu na obecność wirusa, pacjent szybko poddał się leczeniu. Dzięki temu takie osoby mogą żyć przez wiele lat – tłumaczy Beata Nowak, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu. - Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej na temat HIV i AIDS, mogą zadzwonić do Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia, gdzie uzyskają odpowiedz na każde pytanie, a także ulotki, broszury informacyjne.
Infolinia jest czynna codziennie w godzinach 8 – 14, pod numerem (48) 330-90-47.
- Świadomość na temat wirusa HIV w Polsce jest zdecydowanie większa niż choćby 10 lat temu. Jednak trzeba pamiętać, że profilaktyka jest bardzo ważna, trzeba edukować młode osoby, które rozpoczynają swoje życie seksualne, trzeba im tłumaczyć jak mają postępować, uczyć i informować, jak ważne są badania i leczenie – podkreśla ordynator Stolarek.