Uczestniczkami innowacji były wychowanki ośrodka. Inicjatorkami wychowawcy: Angelika Stanik, Martyna Jamka oraz pedagog p. Monika Kufel-Maleta.
We współpracy z warszawską Fundacją po DRUGIE oraz z innymi organizacjami, instytucjami, placówkami wychowanki brały aktywny udział w światowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata.
Celem innowacji było zwiększenie świadomości wychowanek na temat zjawiska przemocy w rodzinie, w szkole, w grupie rówieśniczej, w cyberprzestrzeni oraz podniesienie ich wiedzy na temat skutków występowania przemocy w aspekcie dalszego, ich funkcjonowania jako nastolatki a w przyszłości jako osoby dorosłej, matki, żony.
Przez 19 dni listopada wychowanki uczestniczyły w wielu wyjazdach, spotkaniach, warsztatach, zajęciach. Pomarańczowa Wstążka stała się nieodłącznym symbolem kampanii „19 dni przeciwko przemocy”. Zarówno wychowanki jak i dyrekcja oraz pracownicy nosili przypięte pomarańczowe wstążeczki. Pomarańczowy to kolor ostrzegawczy. Prowadzone w ramach kampanii działania miały ostrzegać, zwracać uwagę, uczyć widzieć więcej i lepiej.
Od 1 do 19 listopada wychowanki MOW wzięły udział w wielu działaniach. Uczestniczyłyśmy w spotkaniu z pracownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kowali panią Małgorzatą Woźniak nt. wdrażania Procedury Niebieskiej Karty oraz z terapeutą uzależnień panią Mirosławą Grzeszczyk. W Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku miały zorganizowane zajęcia warsztatowe. W specjalistycznej pracowni dziewczęta lepiły w glinie symbole nawiązujące do przemocy oraz tworzyły portrety poprzez rzucanie farbami. Lepienie w glinie jest nie tylko jedną z niewielu możliwości wypowiedzi artystycznej, ale przede wszystkim jest rodzajem doskonałej terapii.
Stowarzyszenie na rzecz Rodzin „Nowe Perspektywy” zorganizowało dla nas Filmowy Klub Dyskusyjny oraz warsztaty fotograficzne, na których wychowanki stworzyły ulotki profilaktyczne z własnym udziałem.
Kolejne spotkania dotyczyły tematyki związanej z cyberprzemocą i cyberprzestępczością. Tutaj wsparcie okazał dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radomiu Włodzimierz Wolski i Komenda Miejska Policji w Radomiu. Funkcjonariusze Wydziału Prewencji przybliżyli zasady, które mają na celu uchronić młode osoby przed niewłaściwym zachowaniem poruszając się w sieci. Ostatnie spotkanie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Karan. Polegało na wprowadzeniu uczestniczek w część zasad w ramach Treningu Zastępowania Agresji. Trening Zastępowania Agresji jest metodą, pozwalającą nauczyć się stawiania czoła trudnym sytuacjom życiowym.
20 listopada na Wielki Finał Kampanii dziewczęta przygotowały pokaz artystyczny, który mówił o cierpieniu dziecka doznającego przemocy ze strony rodziców oraz rówieśników.