Przygotowana na terenie ośrodka Polanka ścieżka edukacyjna prezentuje mało znane, a warte rozpropagowania wartości przyrodnicze okolic Garbatki. Na ośmiu instalacjach przedstawiono wiele grup zwierząt występujących w Puszczy Kozienickiej, takich jak ważne owady zapylające – trzmiele i motyle, czy znaczenie kwietnych przydomowych ogrodów tradycyjnych. Tablice „opowiadają” także o bartnictwie, rozpoznawaniu zwierząt po ich śladach i tropach, bogactwie ptaków terenów nadwodnych. Aby wskazać na zagrożenia i znaczenie płazów, przedstawiono problematykę ich zanikania i wymierania, wskazane zostały gatunki charakterystyczne. Uzupełnieniem instalacji jest punkt traktujący o tajemniczych ważkach. Na ścieżce ustawiona została też pokazowa kłoda bartna wykonana w ramach warsztatów, które odbyły się na Polance we wrześniu 2022 roku.
- Nie zawsze będąc w lesie od razu wiemy co ciekawego znajduje się w pobliżu. Natomiast te tablice zainspirują ludzi, którzy tutaj przyjdą do szukania np. różnych gatunków motyli, ważek albo do rozpoznawania przyrody w okresie zimowych po tropach i śladach zwierząt - mówiła Edyta Nowicka, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
Autorem ścieżki przyrodniczej i informacyjnych tablic jest przyrodnik z Mazowiecko - Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego, Jacek Tabor. - Te tablice są nieco inne niż zazwyczaj, ponieważ chcieliśmy przedstawić piękno i wartości przyrodnicze całej gminy Garbatka-Letnisko, nie tylko terenów leśnych Puszczy Kozienickiej. Między innymi opisujemy na tych tablicach wartości i znaczenie przydomowych ogrodów kwietnych, które kiedyś na terenach wiejskich były powszechnie spotykane, a obecnie a na terenie Garbatki-Letnisko wciąż możemy je spotkać i są one utrzymane w bardzo dobrym stanie - tłumaczył Jacek Tabor z Mazowiecko - Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego.
Projekt został stworzony przy współpracy z Eneą Wytwarzanie. - Od kilku lat współpracujemy z Mazowiecko - Świętokrzyskim Towarzystwem Ornitologicznym i realizujemy wiele wydarzeń. Ten projekt dotyczy nie tylko zielonego oblicza Elektrowni Kozienice, ale jest związany z gminą Garbatka i szeroko rozumianym projektem ekologicznym. Mieliśmy jego kilka odsłon, między innymi przez kilka miesięcy relacje online z gniazda bocianów w Molendach, nadanie imion bocianom. Był także konkurs plastyczny, konferencja prasowa dotycząca bartnictwa, warsztaty bartnicze, a zwieńczeniem tego wszystkiego jest odsłonięcie ścieżki dydaktyczno-ekologicznej, spacer i wycieczka przyrodnicza. A później podsumowanie projektu związane z promocją wydawnictw, które z tej okazji powstały - mówił Piotr Kutkowski, rzecznik Enei Wytwarzanie.
Na oficjalne otwarcie ścieżki została zaproszona młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej w Garbatce-Letnisku. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne wraz z partnerami: Eneą Wytwarzanie, gminą Garbatka-Letnisko, Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu oraz Nadleśnictwem Zwoleń.