Pokłosiem ewakuacji i dezynfekcji szpitala jest to, że znaczna część personelu medycznego i pacjentów zarażona została koronawirusem. Jak informuje starostwo powiatowe w Grójcu, we wtorek 31 marca, w placówce hospitalizowanych było pięć osób, a szpital wstrzymał przyjmowanie pacjentów. „Po przetransportowaniu z placówki 5 pacjentów szpital będzie poddany dezynfekcji. Po jej zakończeniu zostanie wznowiona działalność szpitala” - czytamy w komunikacie wydanym przez starostwo.
Dynamiczna sytuacja
Z informacji przedstawionych przez starostwo wynika, że od 20 marca Powiatowe Centrum Medyczne całkowicie wstrzymało przyjęcia pacjentów. Również tego dnia do wojewody mazowieckiego wysłano pismo o przekierowanie dodatkowego personelu, aby szpital miał zapewnione dalsze funkcjonowanie.
„Podjęto szereg działań mających na celu ograniczenie rozsiewania się wirusa oraz przeprowadzono częściową dezynfekcję szpitala. Niestety braki personelu i szybkie rozprzestrzenianie się choroby uniemożliwiły funkcjonowanie placówki, dlatego podjęto decyzję o ewakuacji” - czytamy w komunikacie.
Kwarantanna personelu medycznego
Szpital boryka się również z brakami kadrowymi. Większość personelu jest niedostępna, bo przebywa na kwarantannie. W poniedziałek (30 marca) w wydanym komunikacie, starostwo poinformowało, że nie ma żadnej informacji z sanepidu, o tym, kiedy zakończy się kwarantanna personelu medycznego.
„Informacje o tym szpital pozyskuje na własną rękę, drogą telefoniczną bezpośrednio od personelu medycznego, który sam w większości nie posiada wiedzy o terminie zakończenia kwarantanny. Braki kadrowe udało się czasowo wesprzeć personelem medycznym z innych części Polski, który został pozyskany bezpośrednio przez zarząd szpitala. Zarząd szpitala i Starosta wystąpili z prośbą o wsparcie kadrowe szpitala. Z 8 lekarzy (trzech neurologów i pięciu internistów), których Wojewoda skierował do wsparcia szpitala stawiło się tylko 2.” - informuje starostwo.
"Zarząd Powiatowego Centrum Medycznego na bieżąco, w formie raportów, przekazuje Powiatowej Stacji Sanitaro-Epidemiologicznej w Grójcu wszystkie informacje dot. kontaktu personelu i pacjentów z osobami podejrzanymi lub chorymi na COVID-19 od początku wykrycia przypadków wirusa w placówce. Do dzisiaj nie otrzymaliśmy wiążącej i merytorycznej odpowiedzi Sanepidu w tym zakresie. Niestety Starostwo Powiatowe nie ma wpływu na ilość wykonywanych badań i na czas oczekiwania na wyniki" - czytamy w dalszej części komunikatu.
Ponadto, jak informuje starostwo, "nawet po zakończeniu dezynfekcji wznowienie pracy szpitala może być utrudnione".