- W związku z potwierdzonymi wśród personelu i pacjentów przypadkami koronawirusa w naszym szpitalu, chcemy Państwa zapewnić, że Zarząd spółki podjął szereg działań mających na celu ograniczenie rozwoju epidemii. Robimy wszystko, aby mimo trudności szpital miał ciągłość funkcjonowania – informował we wtorek zarząd Powiatowego Centrum Medycznego w Grójcu.
Szpital również zapewnia, że „Wojewoda Mazowiecki, Sanepid oraz Starosta Powiatu Grójeckiego są informowani na bieżąco o sytuacji i podejmowanych działaniach. Chcemy też zaznaczyć, że Państwowy Inspektorat Sanitarno-Epidemiologiczny nie wydał decyzji o zamknięciu szpitala Szpital nie został zamknięty, wszyscy pracownicy i pacjenci zostaną poddani testom na koronawirusa. Testy są wykonywane na bieżąco.”
Jednocześnie szpital informuje, że ze względu na sytuację epidemiologiczną czasowo wstrzymane zostały przyjęcia na oddziały: wewnętrzny, neurologiczny, chirurgiczny, anestezjologii i intensywnej terapii, ginekologiczno-położniczy i neonatologiczny.
- Na terenie szpitala trwa dezynfekcja. Zdezynfekowana jest już połowa oddziału Wewnętrznego i Ginekologiczno – Położniczego, Trakt Porodowy oraz kilka innych pomieszczeń. Szpital przygotowywany jest do wznowienia działań – informuje szpital.
Wojewoda wydaje oświadczenie
Do działań zarządu Powiatowego Centrum Medycznego w Grójcu i medialnych publikacji odnośnie braku personelu medycznego w szpitalu, odnosi się wojewoda mazowiecki, który we wtorek, 24 marca poinformował, że do placówki zostało skierowanych pięciu lekarzy.
- Za niewykonanie tego obowiązku grozi kara grzywny. Należy podkreślić, że decyzje wydawane są na podstawie art. 47 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. W przypadku dalszego niestosowania się do decyzji Wojewoda skieruje do placówki kolejnych lekarzy, ale jednocześnie od osób niewypełniających nałożonych na nich obowiązków wyegzekwowane będą kary. Wojewoda będzie też kierował wnioski do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. Szpitale powinny mieć opracowane procedury na wypadek wystąpienia w placówce choroby zakaźnej. Z dotychczasowych informacji wynika, że kierownictwo Powiatowego Centrum Medycznego w Grójcu nie zastosowało się do tych uregulowań – informuje biuro prasowe wojewody mazowieckiego. - Należy też podkreślić, że po przeprowadzeniu dezynfekcji szpitala powinien on niezwłocznie rozpocząć funkcjonowanie.
- Jeśli chodzi o transport pacjentów, to dyrekcja placówki powinna wdrożyć odpowiednie procedury – za zorganizowanie transportu medycznego odpowiedzialny jest dyrektor. Pragniemy zapewnić, że na oddziałach zakaźnych w województwie mazowieckim są wolne miejsca dla pacjentów z pozytywnym wynikiem COVID-19 – podkreśla biuro prasowe.
Ponadto – jak poinformowano – Konstanty Radziwiłł przekazał Powiatowemu Centrum Medycznemu w Grójcu środki ochrony. Wśród nich były m.in.: kombinezony, osłony na obuwie, maski, gogle. Kolejne środki mają być sukcesywnie przekazywane.