Powiatowy Instytut Kultury już po raz trzeci zaprasza na festiwal "Ikony Wolności". Tegoroczny program Ikon jest bardzo różnorodny i mocno międzynarodowy - to ponad 20 wydarzeń w kilku miejscowościach w powiecie radomskim, w trakcie których przedstawione zostaną m.in. sylwetki osób, które walczyły w obronie Polski. - Ten festiwal to też taki czas, kiedy chcemy, abyśmy wszyscy na chwilę się zatrzymali i pomyśleli właśnie o tych bohaterach. Abyśmy także zastanowili się nad tym, jak cenna jest wolność, bo niestety nie jest ona nam dana raz na zawsze, co pokazuje chociażby sytuacja za naszą wschodnią granicą - podkreśla Renata Metzger, dyrektorka Powiatowego Instytutu Kultury.
"Ikony Wolności" to nie tylko prezentacje historyczne, ale także i potańcówki z cyklu "Dobre, bo Polskie", które w tym roku wzbogacą program imprezy. - Seria potańcówek przy dźwiękach polskich regionalnych kapel to nowość tegorocznego festiwalu. O bohaterach i przełomowych wydarzeniach z historii Polski staramy się opowiadać poprzez wystawy, prezentacje, spotkania z ciekawymi ludźmi, ale także przez koncerty i muzykę. To właśnie muzyka jest także nośnikiem kultury i również przechowuje ducha narodu - mówi dyrektorka PIK-u.
Festiwal rozpocznie się już jutro (15.08) w Iłży i potrwa do wtorku (20.08). Impreza w ciągu pięciu dni zawita do Suskowoli, Rudy Małej, Skaryszewa, Grzmucina i Trablic.
W ramach festiwalu już od środy (14.08) można oglądać biograficzne wystawy w "Galerii na Płocie". Wystawy przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej dostępne będą m.in. w Iłży, Jastrzębi, Jedlni, Pionkach czy Wierzbicy. Ekspozycje oglądać będzie można do końca września.
Finałem festiwalu będzie wystawa pokonkursowa "Ikony Wolności". Jest to najbardziej międzynarodowa część wydarzenia, bowiem prace nadesłało kilkudziesięciu artystów z różnych krajów. - Poprosiliśmy twórców o graficzną odpowiedź na pytanie, czym dla nich są ikony wolności. Dzięki temu możemy poznać osoby, o których istnieniu bardzo często nie mieliśmy nawet pojęcia. Mamy artystów m.in. z Chin, Ekwadoru, Meksyku czy Iranu - informuje Metzger.
Pełny program festiwalu znajdziecie poniżej oraz na stronie pik.radom.pl.