Czy urzędy chcą i potrafią wykorzystywać możliwości, jakie daje posiadanie własnej strony internetowej? Przejrzeliśmy portale niektórych gmin w powiecie radomskim. Na pierwszy rzut oka widać, że nie wszystkie przywiązują wagę do ich wyglądu.
Dla wielu gmin strony internetowe są wyraźnie kulą u nogi. Świadczą o tym pobieżne i nieaktualne informacje. Ale można zobaczyć i takie, w których wiadomości są nie tylko aktualizowane na bieżąco, ale i ciekawie napisane. Na pewno dużą barierą są koszta wykupienia domeny www i to od nich zależy, jak ostatecznie będzie ona wyglądać. Cena takiej może wynosić od 500 zł do nawet 15 tys. zł.
Dobrym przykładem funkcjonalnej strony jest witryna miasta Kozienice, przejrzysta z duża ilością aktualnych wydarzeń.
- Strona www gminy istnieje już kilka lat, jesteśmy właśnie na etapie jej zmiany, by była jeszcze bardziej przejrzysta. Informacje na stronie gminy zmieniają się często, ponieważ chcemy dbać o jak najlepszą komunikację z naszymi mieszkańcami. Dlatego umieszczamy wszystkie wydarzenia jakie maja miejsce w gminie - mówi inspektor Piotr Kochut z wydziału informatyzacji Urzędu Miejskiego w Kozienicach.
Jako społeczeństwo posiadamy o wiele większe doświadczenie w kupowaniu samochodów niż w zamawianiu stron www. Przeciętny klient w salonie samochodowym jest w stanie samodzielnie sprecyzować swoje wymagania. Jeśli chodzi o strony internetowe, często wymagania te są definiowane w drodze wspólnych ustaleń.
- Moja gmina dysponuje stroną internetową, co mnie bardzo cieszy. Kwestią odrębną jest to, jak się z niej korzysta. Na początku, gdy dowiedziałam się o jej istnieniu, zaglądałam na nią, lecz treści zmieniały się na niej bardzo rzadko. Tak jest do dzisiaj. Wielu informacji w dalszym ciągu dowiaduje się od innych ludzi – mówi pani Bożena, mieszkanka gminy Tczów (powiat zwoleński).
- Nasza strona www istnieje już kilka lat, umieszczamy na niej ogólne informacje, najważniejsze sprawy związane z nasza gminą i jej mieszkańcami. Dziennie odwiedza nas nawet 200 osób – mówi Sylwester Korgul, zastępca wójta gminy Tczów.
- W większości przypadkach przyczyną złego prowadzenia gminnych stron internetowych jest niekompetencja pracowników, którzy je prowadzą, mimo że nie mają w tym zakresie żadnego doświadczenia - mówi radomski informatyk.
A jak nasi czytelnicy oceniają strony www swoich gmin? Zapraszamy do wyrażania opinii.