Materiały zostały przygotowane we współpracy z urzędem gminy Jastrzębia
2016-02-20 11:33
Gmina Jastrzębia to niewielka jednostka samorządowa znajdująca się w powiecie radomskim. Mimo wszystko może się pochwalić bogatą historią, a obecnie prężnie się rozwija. Zapraszamy do poznania gminy Jastrzębia.
[gallery id=1886]
Elżbieta Zasada, wójt gminy Jastrzębia:
- W 2015 roku wybudowaliśmy trzy odcinki dróg gminnych: w Woli Owadowskiej, Wolskiej Dąbrowie i Bartodziejach. Powstał również odcinek kanału sanitarnego w Kolonii Lesiów. Na potrzeby OSP gmina kupiła pojazd pożarniczy. Na tę inwestycje wydaliśmy z budżetu 200 tys. zł, a 150 tys. pozyskaliśmy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Plany inwestycyjne na ten rok dotyczą w dalszym ciągu przebudowy i remontów dróg gminnych oraz ich oświetlenia, bo nadal są takie potrzeby. Priorytetem w kolejnych latach będzie budowa kanalizacji sanitarnej. Tak strategiczne inwestycje nie mogą być zależne od inicjatywy obywatelskiej i od możliwości finansowych mieszkańców; to musi być spójny plan działania dla obszaru całej gminy. Nie miałam więc problemu, by przekonać radę i wprowadzić do tegorocznego budżetu fundusze na dokumentację tej inwestycji.
Budżet przewiduje ponadto przebudowę drogi gminnej w Lesiowie wraz z drogą wewnętrzną i oświetleniem oraz drogi Olszowa Wola – Goryńska, a także modernizację drogi gminnej w Dąbrowie Kozłowskiej. W tym roku wybudowanych zostanie pięć odcinków oświetlenia drogowego. Będą to pierwsze na terenie gminy Jastrzębia oświetlenia typu LED. Planujemy również dokonać wymiany lamp rtęciowych i sodowych na lampy LED w całej gminie.
Kontynuowana będzie budowa kanalizacji w Kolonii Lesiów. Opracowana zostanie także dokumentacja techniczna na budowę sieci wodociągowej w Dąbrowie Kozłowskiej oraz dokumentacja projektowa na budowę sieci kanalizacyjnej w Kozłowie i Dąbrowie Kozłowskiej, Lewaszówce, Mąkosach Starych i Nowych, Dąbrowie Jastrzębskiej, Woli Owadowskiej, Owadowie, Wojciechowie i Wólce Lesiowskiej oraz na budowę oświetlenia drogowego na odcinkach Jastrzębia – Dąbrowa Jastrzębska, Wojciechów - Wola Owadowska, Wólka Lesiowska –Sokoleniec. Inwestycje oświatowe to budowa boiska sportowego w Woli Goryńskiej i rozbudowa budynku szkoły w Kozłowie.
O gminie:
Jastrzębia jest gminą rolniczą średnio intensywną. 30 proc. położone jest w strefie chronionej Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Obszar ten odznacza się ciekawym ukształtowaniem powierzchni i znaczną liczbą cieków wodnych (m.in. rzeka Radomka i Pacynka). W Woli Owadowskiej i Goryniu, częściowo położonych w otulinie Kozienickiego Parku Krajobrazowego, znajduje się udokumentowane, nieeksploatowane złoże węgla brunatnego. Gmina jest w całości zwodociągowana i ztelefonizowana, a w centralnej części skanalizowana. 90 proc. dróg to drogi asfaltowe.
Pierwsza wzmianka o Jastrzębi pochodzi z 1191 roku i dotyczy przyznania z niej – przez Kazimierza Sprawiedliwego - dziesięciny kolegiacie sandomierskiej. Wieś od najdawniejszych czasów należała do własności królewskiej w starostwie grodowym radomskim, ekonomii kozienickiej. Jastrzębia - położona w pobliżu Radomia i przy „brzóskim” trakcie handlowym łączącym Radom z Ryczywołem i przeprawami wiślanymi - była miejscem postoju kupców i oddziałów wojskowych.
Gmina to nie tylko licząca prawie 1 tys. mieszkańców wieś Jastrzębia, lecz także 19 sołectw położonych po obu stronach Radomki. W odróżnieniu od królewskiej Jastrzębi większość historycznych osad była własnością prywatną. Z kilku dworów, które niegdyś stanowiły siedzibę miejscowej szlachty, do dziś przetrwał zaledwie jeden - w Bartodziejach. To klasyczny dwór wzniesiony zapewne na przełomie XVIII i XIX wieku, rozbudowany w połowie XIX, wraz z kompleksem budynków folwarcznych i parkiem o unikalnym drzewostanie. W okresie budowy murowanego obiektu, tzn. w latach 30. i 40. XIX wieku, majątek należał do rodziny Mikulskich (1830-37), a po nich do Kuszewskich (1837-1844).
Innym obiektem godnym polecenia jest kościół parafialny w Goryniu pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Budowę świątyni rozpoczął w 1840 roku ówczesny właściciel Gorynia - Andrzej Deskur. Kościół wybudowano w stylu renesansowym, wyposażenie to barok.
§1. Rekord Grupa Mediowa sp. z o.o., zwana dalej Administratorem udostępnia swoim użytkownikom możliwość nieodpłatnego korzystania z Forum Internetowego w serwisie www.cozadzien.pl zwanym dalej Forum, w celu zamieszczania komentarzy i opinii na tematy zamieszczonych publikacji oraz związanych z nimi wymianą poglądów i dyskusją.
§2. Dostęp do Forum posiadają wszyscy użytkownicy publicznej sieci Internet, którzy korzystają z serwisu www.cozadzien.pl zwani dalej Uczestnikami Forum. W celu zamieszczenia komentarza pod publikacją Uczestnik Forum po zapoznaniu się z treścią Regulaminu Forum wypełnia treść w ramce dostępnej pod publikacją wraz z podpisem. Uczestnik Forum może także wyrażać swoje opinie poprzez głosowanie tzw. „łapkami” pod zamieszczonymi komentarzami, które to głosy zliczane są w sposób automatyczny i aktualizowane przy kolejnych odsłonach strony.
§3. Uczestnik Forum publikuje swoje komentarze i opinie wyłącznie na własną odpowiedzialność. Administrator nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Uczestników Forum na łamach Forum.
§4. Niedopuszczalne jest umieszczanie przez Uczestników na łamach Forum treści sprzecznych z prawem, naruszających prawa osób trzecich, zawierających treści pornograficzne, wulgarnych lub obscenicznych, wzywających do nienawiści rasowej lub wyznaniowej lub etnicznej, naruszających godność człowieka, nawołujących do przemocy czy też propagujących przemoc w świecie rzeczywistym.
§5. Niedopuszczalne jest umieszczanie przez Uczestników na łamach Forum treści uznanych powszechnie za naganne moralnie, niezgodnych z zasadami współżycia społecznego, zawierających hejt, będących pomówieniami czy też celowo obraźliwych, w tym także oskarżeń i opinii szkalujących Administratora oraz naruszających dobre imię jego firmy, mediów, właścicieli i pracowników.
§6. Niedopuszczalne jest umieszczanie przez Uczestników na łamach Forum treści zawierających przekazy reklamowe, linki innych serwisów, treści będących reklamą, spamem oraz niezamówioną informacją handlową. Uporczywe zamieszczanie powtarzających się treści pod wieloma publikacjami a także komentarze nie związane w żaden sposób z publikacją i zbędne z uwagi na przedmiot dyskusji będą traktowane jako spam.
§7. Administrator zastrzega sobie prawo do usuwania treści, o których mowa w par. 4, 5 i 6 Regulaminu Forum a także innych wypowiedzi uznawanych przez niego za uciążliwe, jak również prawo do blokowania uczestnictwa w Forum w stosunku do osób naruszających postanowienia par. 4, 5 i 6 regulaminu. Wydawca może również przekazać pozostające w jego posiadaniu dane Uczestników Forum sądowi, prokuraturze, policji i innym uprawnionym organom państwa na potrzeby prowadzonych przez nie postępowań.
§8. Administrator prowadzi moderację automatyczną przez system antyspamowy wyposażony dodatkowo w filtr wulgaryzmów, który odpowiada za usuwanie treści zakwalifikowanych do tych kategorii. Moderacja ręczna stosowana jest w wyjątkowych przypadkach po analizie zgłoszeń wynikających z naruszeń par. 4, 5 i 6 oraz pozostałych zapisów regulaminu.
§9. Administrator zastrzega sobie prawo do wyłączenia Forum z treści prowadzonego przez siebie serwisu lub zmianę sposobu dodania komentarza w innych opcjach dostępnych pod ramką wpisu a także wyłączenia możliwości komentowania dla poszczególnych publikacji bez podawania przyczyn takiego działania.
§10. Administrator dołoży wszelkich starań w celu zapewnienia prawidłowego działania Forum oraz udzieli pomocy w rozwiązywaniu problemów dotyczących jego funkcjonowania.
§11. Uczestnicy Forum poprzez umieszczenie swoich komentarzy i opinii na stronach Forum zobowiązują się do przestrzegania Regulaminu Forum.
§12. Regulamin niniejszy obowiązuje od momentu jego opublikowania. Administrator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w niniejszym regulaminie. Wszelkie zmiany stają się obowiązujące w momencie ich opublikowania na stronie www.cozadzien.pl