Zakończono budowę Wodnego Placu Zabaw (ostatniego elementu) w ramach projektu: „Modernizacja infrastruktury nad Stawem Górnym w Pionkach szansą na eliminację zjawisk kryzysowych oraz ożywienie społeczno- gospodarcze”.
W ramach projektu zrealizowano następujące elementy:
- Rewitalizacja Budynku A - Staw Górny
W wyniku realizacji projektu zmodernizowany został budynek, w którym utworzone będą pomieszczenia pełniące funkcje zaplecza dla Ośrodka Staw Górny i pomieszczenie gospodarcze. Budynek zaadaptowany został jako miejsce spotkań dla mieszkańców, gdzie będą organizowane szkolenia dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, poszukujących pracy bądź chcących założyć własną działalność gospodarczą. W budynku znajdować się będzie strefa zaplecza, w tym na piętrze zaplecze gastronomiczne, sala szkoleniowa, taras na parterze blok sanitarny (toalety męskie i damskie wraz z przedsionkami, toaleta dla niepełnosprawnych, przebieralnie z natryskami (męskie i damskie), pomieszczenie socjalne ratowników, pomieszczenie gospodarcze.
- Rewitalizacja Budynku B - modernizacja budynku Stowarzyszenia Żeglarzy
W wyniku realizacji projektu zmodernizowany został budynek, w którym prowadzony będzie Klub Żeglarza. W jego ramach prowadzone będą szkolenia dla mieszkańców z terenu rewitalizowanego. Budynek będzie stanowił otwartą strefę społeczno-kulturową – pomieszczenie wielofunkcyjne do organizacji warsztatów, szkoleń i targów lokalnego rzemiosła/ produktów spożywczych pod dachem. W budynku wydzielone zostaną również pomieszczenia organizacyjne Stowarzyszenia Klub Żeglarski Pionki oraz znajdować się będzie węzeł sanitarny przystosowany dla osób niepełnosprawnych i pomieszczenia pomocnicze.
- Zagospodarowanie terenu – budowa Wodnego Placu Zabaw
Zakres prac obejmował budowę wodnego placu zabaw dla dzieci o formie edukacyjno- poznawczej (nauka i integracja, tworzenie więzi poprzez zabawę z wodą). Wodny Plac Zabaw został podzielony na dwie strefy i znalazło się w nim łącznie 16 urządzeń wodnych. W większym (czworokącie) znalazło się 10 instalacji wodnych z przeznaczeniem dla dzieci starszych, w mniejszym (trójkącie) - 6 urządzeń wodnych dla najmłodszych dzieci.
Całkowita wartość projektu to ponad 6,5 mln zł, dofinansowanie wyniosło 95% kwoty.
Z dniem zakończenia prac budowlanych rozpocznie się procedura odbioru obiektów, uzyskania odpowiednich zgód i decyzji, których celem będzie wydanie zgody Nadzoru Budowlanego na ich użytkowanie, które powinno nastąpić z początkiem 2021 r.