W rolnictwie wciąż zdarza się więcej wypadków niż w innych zawodach. Ich ofiarami często padają dzieci, które dopuszczane są do wielu niebezpiecznych zajęć.
Dlatego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozpoczęła akcję informacyjną pod hasłem „Kosi kosi łapki, nie-bezpieczne żniwa”. Tytuł w obrazowy i dobitny sposób przemawia do wyobraźni i przekonując o tym, że ostrożność przy obsłudze maszyn rolniczych jest niezbędna, a nieprzestrzeganie zasad BHP może być tragiczne w skutkach.
Przykłady? Trzy miesiące temu mężczyzna podszedł zbyt blisko do jednego z wałów młocarni, został wciągnięty przez urządzenie i kilkakrotnie obrócony, uderzając o maszynę i podłoże. Mężczyzna zmarł.
Inny makabryczny wypadek zdarzył się w województwie lubelskim. 55-letnia kobieta wrzucająca pędy kukurydzy do sieczkarni została wciągnięta pod tarczę z nożami. Lekarze musieli częściowo amputować kobiecie nogi, niestety z powodu pozostałych obrażeń nie udało się jej uratować.
Według statystyk najwięcej wypadków podczas żniw dotyczy upadków z wysokości. Rok temu mężczyzna zrzucał rękoma belę siana z przyczepy na siedlisko. Popychając belę stracił równowagę i spadł za nią z wysokości uderzając głową o otwartą burtę. Doznał urazu kręgosłupa.
Ofiarami wypadków są również
dzieci, które pozbawione opieki, niejednokrotnie obsługują maszyny
rolnicze. Przypomnijmy, że prawo zakazuje wykonywania niebezpiecznych czynności w
gospodarstwach osobom do lat 15. Nie zawsze jest jednak przestrzegane. W maju tego roku dwaj
chłopcy jechali ciągnikiem. Jeden kierował pojazdem, a drugi – 10-letni – siedział na przyczepie i w pewnym momencie spadł wprost pod koła pojazdu. Zmarł w wyniku
obrażeń. W innym wypadku 15-latek poparzył sobie ręce, odkręcając korek chłodnicy w ciągniku.
Inspektorzy ds. prewencji KRUS prowadzą szkolenia, dzięki którym rolnicy mogą zapoznać się z zasadami odpowiedniej obsługi maszyn rolniczych. Wystosowano również apel dotyczący zagrożenia pożarowego podczas prac w polu. Ponadto - co roku - tuż przed wakacjami dzieci ze szkół podstawowych biorą udział w szkoleniach, których zwieńczeniem jest Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt. "Bezpiecznie na wsi". W tegorocznej edycji, na terenie Mazowsza, do konkursu przystąpiło ponad 8 tys. dzieci.