Od 1 stycznia 2019 roku dyrektorem Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku jest Maciej Aleksandrowicz. Wówczas na pięcioletnią kadencję powołał go minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
https://www.cozadzien.pl/kultura/nowy-dyrektor-w-oronsku/61810
Obecnie ogłoszono konkurs na nowego dyrektora Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Informacja o nim pojawiła się w piątek, 12 lipca, na stronie internetowej Ministerstwa Kultury: "Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Termin złożenia dokumentów upływa 30 września br. Do 30 października planowane jest zakończenie postępowania konkursowego." - czytamy.
Kandydat musi spełniać szereg wymagań m.in. posiadać wykształcenie wyższe magisterskie, minimum 5-letni staż pracy w instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych lub podmiotach gospodarczych działających w obszarze kultury oraz minimum 3-letni staż pracy na stanowisku kierowniczym w jednostkach sektora finansów publicznych działających w obszarze kultury.
Pełną listę wymagań wraz z opisaną procedurą składania wniosków można przeczytać TUTAJ
Przypomnijmy, początki obecności współczesnej rzeźby w posiadłości Józefa Brandta w Orońsku datują się na połowę lat 60., gdy grupa 13 artystów pracujących w kieleckich kamieniołomach pokazała swoje realizacje na wystawie poplenerowej w parku orońskim. Rejon Orońska obfitował w materiał rzeźbiarski, a artystyczna aura wokół miejsca i przychylność władz sprawiły, że narodził się wtedy pomysł stworzenia w tym miejscu stałej bazy warsztatowej dla środowiska rzeźbiarskiego. Jednak Muzeum – Centrum Rzeźby Polskiej, przemianowane w 1985 roku na Centrum Rzeźby Polskiej, powstało dopiero w 1981 roku.Obecnie CRP jest miejscem spotkań artystów z różnych stron świata, gromadzi dzieła sztuki, realizuje program wystawienniczy i naukowo-badawczy, stanowi zaplecze dla pracy twórczej rzeźbiarzy. Instytucja podlega Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.