Lek Ginley'a spowalnia rozwój choroby, zmniejsza męczliwość. Często dzięki lekarstwu chorzy wstają z wózków inwalidzkich. Lek poprawia działanie układu odpornościowego, który w przypadku choroby SM zwalcza komórki własnego organizmu i atakując mózg i rdzeń kręgowy, doprowadza do kalectwa chorego.
Od stycznia lek jest w pełni refundowany przez Ministerstwo Zdrowia. Miesięczna kuracja bez refundacji kosztowała niespełna 8 tys. zł miesięcznie (28 tabletek). Chorzy na SM twierdzą, że to dla nich szansa na lepsze życie.
Jednak by chorzy na SM mogli skorzystać z terapii, Narodowy Fundusz Zdrowia musi rozstrzygnąć konkursy na świadczenie takiej usługi przez szpitale. A szpitale, które je wygrają, muszą wybrać rady specjalistów, które będą decydować o tym, kto będzie leczony lekiem Ginley'a.Tymczasem brak zarządzeń NFZ spowodował, że dostęp do terapii lekowej jest nadal zablokowany.
- Czekamy na decyzje Narodowego Funduszu Zdrowia. Monitorujemy tę sprawę, aie ma żadnej oficjalnej informacji od NFZ. W związku z tym, nie możemy jednoznacznie powiedzieć, czy nasz szpital będzie leczyć lekiem Ginley'a czy nie. Jedno jest pewne - będzie bardzo trudno dostać się na tę terapię, głównie ze względu na koszty, jakie poniesie NFZ. Miesięczna kuracja lekiem Ginley'a kosztuje ok. 8 tys. zł. Ponadto trzeba jeszcze wliczyć w koszty terapii specjalistyczne badania, którym mają być poddawani chorzy na SM. Ich wyniki pokażą, czy lek działa na organizm chorego, czy nie i czy ma być on nadal leczony tym medykamentem - informuje dr Elżbieta Kowal, ordynator Oddziału Neurologii Radomskiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Tochtermana.
- NFZ musi ogłosić konkurs na leczenie SM lekiem Ginley'a. Ale na razie nic o tym nie wiemy - potwierdza Bożenna Pacholczak, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.
Faktycznie NFZ jeszcze nie ogłosił żadnych konkursów w sprawie terapii lekiem Ginley'a. Kiedy to nastąpi?
- Obecnie trwają konsultacje społeczne do projektu zarządzenia prezes NFZ w zakresie programów zdrowotnych (lekowych) wprowadzających fingolimod (substancja czynna leku Ginley’a) do leczenia chorych na SM. Sposób i tryb wyboru świadczeniodawców do realizacji programów lekowych określają ściśle przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - taką odpowiedź udało nam się uzyskać z mazowieckiego oddziału NFZ z siedzibą w Warszawie. Choć doprawdy, trudno to nazwać odpowiedzią...