Dotychczas to najważniejsza inwestycja muzeum. Obiekt administracyjno-edukacyjny pozwoli w lepszych warunkach przechowywać muzealne zbiory, polepszy też warunki pracy. Nowa siedziba przy ul. Kąpielowej 8 w Szydłowcu stwarza bazę do kreowania i realizowania wydarzeń ważnych dla polskiej kultury i polskiej etnomuzykologii, które Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu realizuje. - Nasza instytucja wchodzi w nowe półwiecze z nowoczesną infrastrukturą godną rangi, którą wypracowała i wciąż wypracowuje, i dalej podnosi realizując ważne w skali ogólnopolskiej projekty merytoryczne – mówiła Aneta Oborny, dyrektor Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.
Obiekt znajduje się w parku w pobliżu szydłowieckiego zamku. W nowej siedzibie administracyjno-konferencyjnej muzeum o łącznej powierzchni użytkowej blisko 1200 m znajdują się m.in. pracownie merytoryczne, pomieszczenia administracyjno-biurowe, sale edukacyjne, sala konferencyjno-edukacyjna, biblioteka pracownika dokumentacji etnomuzykologicznej i historycznej, magazyny zbiorów i archiwum. Korytarze natomiast zdobią fotografie obrazów Zofii Stryjeńskiej. Budynek ma ułatwienia dla osób niepełnosprawnych, m.in. przewidziano w nim łączącą wszystkie kondygnacje windę panoramiczną. Przy budowie wykorzystany został szydłowiecki piaskowiec. Obiekt został w całości sfinansowany z budżetu samorządu województwa mazowieckiego, pod który podlega placówka i pochłonął ponad 8 mln 738 tys. zł łącznie z wyposażeniem. Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego mówił nie tylko o determinacji i pasji osób, które dążyły do powstania siedziby, ale też o tym, jak ważne jest inwestowanie w placówki kultury. - Trzeba mieć świadomość, że oprócz tych ważnych mostów, autostrad, dróg szybkiego ruchu, lotnisk, szpitali, jest potrzebna cała warstwa dla ducha, uprawy ducha kultury. Człowiek bez tego nie może realizować swojego człowieczeństwa – mówił podczas otarcia siedziby Adam Struzik.
Umowa na budowę siedziby została podpisana z Przedsiębiorstwem Budowlanym Perfekt z Bilczy w październiku 2017 roku; obiekt zaprojektowała natomiast firma Detan. Nowa siedziba pozwoli lepiej prowadzić statutową działalność muzeum i umożliwi poszerzenie dostępu do oferty muzealnej. Ekspozycje muzealne dalej można podziwiać na zamku w Szydłowcu. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych jest jedynym tego typu w kraju, a w tym roku obchodzi 50-lecie istnienia.
Uroczystość otwarcia (24 maja) odbyła się przy akompaniamencie Kapeli Lipców z Wygnanowa. Atrakcją specjalną był występ Orkiestry Kameralnej Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali, która brawurowo wykonała koncert Cztery pory roku op.8 Antonio Vivaldiego.