Placówka jest jedynym muzeum biograficznym w kraju, które gromadzi, opracowuje naukowo i eksponuje muzealia i materiały prezentujące dzieła Oskara Kolberga – polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora, „człowieka renesansu”. Po trwającym kilka lat remoncie, można znów zwiedzać muzeum. Sale ekspozycyjne zyskały nowe oświetlenie i nowoczesne multimedialne wyposażenie. To również 30. rocznica włączenia placówki w strukturę Muzeum Wsi Radomskiej.
- Muzeum Oskara Kolberga na stałe wpisane jest w ten koloryt Przysuchy i jest z nią związane. Trzeba powiedzieć jasno, że samorząd województwa mazowieckiego bardzo mocno inwestuje w kulturę. Przykład Oskara Kolberga i muzeum, które jest w nowej odsłonie po pracach remontowych jest tego najlepszym przykładem - mówił Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.
W muzeum do tej pory zorganizowano ponad 120 wystaw popularyzujących m.in. wiedzę o związkach Oskara Kolberga z Przysuchą. Wystawy zostały dwukrotnie wyróżnione w prestiżowym konkursie „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – „Wierzba” w kategoriach na najciekawszą wystawę oraz najciekawsze wydawnictwo muzealne.
- Muzeum składa się z pięciu sal. W tej najważniejszej prezentujemy dzieło życia Oskara Kolberga oraz jego rodziny. Mamy aranżowane wnętrz salonu dziewiętnastowiecznego i takim dopełnieniem ekspozycji biograficznej jest gabinet humanisty, gdzie pokazujemy oryginalne malarstwo, księgozbiór z XIX wieku - mówiła dr Agnieszka Zarychta-Wójcicka, kierownik muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.
Podczas wydarzenia wręczono medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" dla kierownika muzeum dr Agnieszki Zarychta-Wójcickiej oraz medal „Pro Masovia" dla Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. - Takie odznaczenie, taki medal można dostać tylko raz w życiu. Cieszę się, że w roku jubileuszowym dla muzeum im. Oskara Kolberga ten medal został przyznany. Również medal „Gloria Artis” otrzymała z rąk pana senatora Stanisława Karczewskiego pani Agnieszka Zarychta-Wójcicka, która obecnie pełni funkcję kierownika w muzeum - mówiła Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.
Instytucja współpracuje z największymi ośrodkami muzealnymi i naukowymi w kraju. Realizuje ogólnopolskie projekty edukacyjne, sesje popularnonaukowe, badania etnograficzne i historyczne.