W tym roku po raz pierwszy święto było obchodzone bez Andrzeja Zalewskiego z Polskiego Radia – redaktor zmarł w lipcu 2011 roku. Jego autorski program „Eko-radio” cieszył się ogromną popularnością. Święto Polskiej Niezapominajki zapoczątkował w 2002 roku.
Stolicą Polskiej Niezapominajki jest Jedlnia-Letnisko i Puszcza Kozienicka, natomiast organizatorem imprezy są Lasy Państwowe.
- Od samego początku obchody krajowe odbywają się w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku (dawniej Ośrodek Edukacji Ekologicznej i Integracji Europejskiej Lasów Państwowych). Zarówno redaktor, jak i Polskie Radio bardzo angażowało się w tę imprezę. Ideą było, aby wszyscy ludzie 15 maja robili to, na co mają ochotę: odwiedzali swoich przyjaciół, chodzili na wycieczki do lasu, a także na łonie przyrody organizowali sobie wypoczynek. Obchody związane ze „Świętem Polskiej Niezapominajki” są w szczególności skierowane do dzieci, gdyż zarówno odbywające się tego dnia występy, jak i piknikowa atmosfera są pomyślane tak, aby najmłodsi cieszyli się z kontaktu z przyrodą. Dzięki temu mogą dowiedzieć się interesujących rzeczy dotyczących m.in. gatunków zwierząt czy też roślin – zapowiedział Tomasz Kuc, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
W tym roku Leśnemu Ośrodkowi Edukacyjnemu w Jedlni-Letnisko zostało nadane imię red. Andrzeja Zalewskiego - temu wydarzeniu będzie towarzyszyć odsłonięcie tablicy pamiątkowej w hallu ośrodka.
Jakie atrakcje będą przygotowane dla przybyłych gości przez organizatorów?
Występ Olgi Bończyk - gwiazdy tegorocznej Niezapominajki. Na jej koncert złożą się najpiękniejsze polskie przeboje lat 60. i 70. w nowych, stylowych aranżacjach.
Rajd dla miłośników turystyki rowerowej z cyklu „Jazda z miasta” z metą na terenie ośrodka.
Niezapominajkowy marsz nordic walking po lasach Puszczy Kozienickiej.
Tradycyjne ognisko z kiełbaskami z rusztu, przysmakami kuchni myśliwskiej oraz potrawami z darów lasu.
Występy zespołów dziecięcych, szkół tańca i orkiestry dziecięcej.
Występ laureata konkursu „Bajarze z Leśnej Polany”.
Liczne prezentacje, konkursy i zabawy przygotowane m.in. przez leśników.
Wystawy nadleśnictw leśnych kompleksów promocyjnych „Puszcza Kozienicka” i „Puszcza Świętokrzyska”.
Pokazy twórczości lokalnych artystów.
Miłośnicy zieleni będą mogli sprawdzić najnowszą ofertę szkółek roślin ozdobnych.
Zakończenie XI Święta Polskiej Niezapominajki planowane jest na godzinę 14.
Anna Prokop