Kilka tygodni temu przy ulicy Radomskiej w Pionkach pojawiły się trzy rzeźby. Kolejna stanęła przed dworcem kolejowym – jest to rzeźba „Tańcz” autorstwa Marii Kordas. Rzeźba jest osadzona na mechanizmie, który obraca ją wokół własnej osi. Na pierwszy rzut oka ruch nie jest widoczny, bowiem pełny obrót trwa ponad 3 godziny.
- Chciałam uchwycić taką spontaniczność, lekkość, swobodę, ale także kobiecość i dziecięcą prostotę w tańcu. Bardzo się cieszę, że rzeźba stoi teraz w Pionkach, ponieważ uważam, że powinny być one oglądane przez ludzi - mówi Maria Koras, autorka rzeźby.
To kolejna rzeźba w ramach projektu, który ma urozmaicić krajobraz miejski Pionek. Pomysłodawcą projektu był Zbigniew Belowski, radny Pionek.
- Przestrzeń wyłącznie naturalna w obszarze miejskim traci charakter, swój cywilizacyjno-kulturowy walor - wyjaśnia Belowski.
https://www.cozadzien.pl/region/staw-gorny-w-pionkach-po-remoncie-wkrotce-oficjalne-otwarcie/72971
- Podoba nam się ten pomysł, bo chcielibyśmy, żeby nasze miasto było miastem wszechstronnym, pełnym i nie było tylko pustym siedliskiem, ale także miejscem z duszą - mówi Robert Kowalczyk, burmistrz Pionek.
Jak podkreśla Belowski, w planach są już kolejne obiekty. Będzie to między innymi „Circle” autorstwa Andrei Lomanzo, które w przeszłości stało przed siedzibą Ambasady Francuskiej w Warszawie. Będzie ono umiejscowione naprzeciwko rzeźby „Tańcz”. Nowy wygląd zyska także otoczenie Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach, gdzie już wkrótce stanie sześć rzeźb autorstwa Marioli Wawrzusiak z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Oficjalne otwarcie odbędzie się pod koniec lipca.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/nowe-inwestycje-w-pionkach-zdjecia/72956
- Pionki powstały w lesie poprzez budowę fabryki, a potem osiedla i miasta. Ingerując w środowisko leśne, zniszczyliśmy siedliska zwierząt. Stąd też pomysł, żeby w ten sposób oddać hołd pierwotnym mieszkańcom tych terenów - tłumaczy Belowski.
Realizacja projektu będzie możliwa dzięki wsparciu między innymi ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowity koszt to blisko 100 tysięcy złotych.