W nowej siedzibie Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności pomieszczenia mieszczą się na parterze budynku i spełniają warunki dla osób niepełnosprawnych. Jest podjazd dla osób poruszających się na wózkach. Zespół posiada cztery pokoje administracyjno-biurowe oraz sekretariat. Obiekt posiada też dwie poczekalnie z krzesłami oraz duży stół, umożliwiający wypełnianie wniosków. Dla osób niepełnosprawnych wydzielone są dwie toalety. Odrębne pomieszczenia stanowią gabinet lekarski i pokój dla specjalisty, w których odbywają się posiedzenia składów orzekających. Zespół posiada też pięć pomieszczeń przeznaczonych na archiwum, gdzie jest przechowywana dokumentacja orzecznicza. Całość jest wyposażona w niezbędny sprzęt medyczny oraz sprzęt informatyczny.
- To jeden z większych zespołów w kraju, drugi po Warszawie, a największy w województwie mazowieckim - mówi Łukasz Mierzejewski, dyrektor Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Radomiu. - Współpracuje z nami siedmiu lekarzy o różnych specjalizacjach oraz liczne grono specjalistów, pracowników socjalnych, pedagogów, psychologów, doradców zawodowych. Wydajemy orzeczenia o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, karty parkingowe, legitymacje osób niepełnosprawnych. Nasze orzecznictwo to orzecznictwo do ulg i uprawnień, jest to orzecznictwo pozarentowe.
Na podstawie stosownych porozumień z innymi samorządami regionu radomskiego, zespół obsługuje tereny powiatów: radomskiego, białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego, przysuskiego, szydłowieckiego i zwoleńskiego.
- Szczęśliwa siódemka - tak kojarzy mi się te siedem powiatów, które chcą ze sobą współpracować Realizując to zadanie wspólnie oszczędzamy pieniądze, ale też profesjonalizujemy obsługę naszych mieszkańców tych siedmiu powiatów - mówi Waldemar Trelka, starosta radomski. - W głównym budynku starostwa przy ul. Mazowieckiego 7 dosłownie nie było już czym oddychać, były takie momenty, gdzie ludzi na korytarzu było bardzo dużo, oczywiście urągało to wszelkim standardom obsługi.
Jak zaznaczył Bartłomiej Kowalczyk, wicestarosta powiatu białobrzeskiego, współpraca pomiędzy powiatami jest bardzo istotna.
- Tworzenie powiatowych zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności to jedno z zadań własnych powiatów, które jak każde generuje zarówno pewne korzyści, ale także i problemy. Jednym z tych większych są trudności w pozyskaniu lekarzy i specjalistów orzeczników. Dzięki temu, że współpracujemy, te problemy rozwiązujemy. Naszym mieszkańcom pragniemy przypomnieć o zmianie siedziby i tym nowym adresie - mówi Kowalczyk.
Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności działa w strukturach Starostwa Powiatowego w Radomiu od 2000 roku, co oznacza, że funkcjonuje już od 24 lat.