Jedlnia-Letnisko rozpoczęła procedurę nadania praw miejskich na początku 2021 roku. Pomysł był konsultowany z mieszkańcami, którzy w zdecydowanej większości go poparli. Wniosek Jedlnii-Letnisko został oceniony pozytywnie, a oficjalny podpis pod decyzją o zmianie statusu został złożony przez premiera Mateusza Morawieckiego pod koniec lipca. Przez ostatnie miesiące samorząd przygotowywał się do wprowadzenia wszelkich potrzebnych zmian.
Urząd Gminy zmienił nazwę na Urząd Miejski, Rada Gminy stała się Radą Miejską, a wójt Piotr Leśnowolski został burmistrzem. Co ważne, zmiana nie powoduje wydłużenia kadencji samorządu. Zmieniły się również pieczęcie, symbole czy nazwy. Jest też nowy herb oraz sztandar.
https://www.cozadzien.pl/region/jedlnia-letnisko-oficjalnie-z-prawami-miejskimi/78852
- W naszym odczuciu jest to nowa karta w historii naszej miejscowości. Mam nadzieję, że ta decyzja była słuszna i to pokażą kolejne lata, gdy jeszcze dynamicznie będziemy się rozwijać, korzystając ze środków dedykowanych miejscowościom do 5 tys. mieszkańców - mówi Piotr Leśnowolski, burmistrz Jedlni-Letnisko.
- Liczymy na rozbudowę dróg, infrastruktury, ścieżki rowerowe, a także na to, że gmina będzie się prężnie rozwijać jako miasto i gmina - dodaje Sylwia Moskwa, przewodnicząca Rady Miejskiej w Jedlni-Letnisku.
O nadaniu statusu miasta decyduje m.in. stopień urbanizacji danego terenu. Jedlnia-Letnisko wykazuje cechy funkcjonalno-przestrzenne, które przesądzają o jej miejskim charakterze. Ponadto większość mieszkańców utrzymuje się z działalności pozarolniczej. Ważne jest również dobre skomunikowanie miasta, tj. bliskość linii kolejowej i dogodne połączenia drogowe.
https://www.cozadzien.pl/region/linia-26-bedzie-kursowala-do-jedlni-letniska/78717
Jedlnia-Letnisko do 1917 r. funkcjonowała pod nazwą Mokrzec Swoboda. W okresie międzywojennym w Jedlni-Letnisku zaczęły powstawać pierwsze domy letniskowe, stawiane na wzór podwarszawskich willi w stylu świdermajer. Dziś jest to miejscowość turystyczna, która przyciąga ciekawą historią, zabytkową architekturą drewnianą oraz wyjątkowym klimatem.
Przypomnijmy, że Jedlnia-Letnisko jest czwartym miastem w powiecie radomskim. Takim statusem do tej pory mogły chwalić się Pionki, Iłża oraz Skaryszew. Urząd Miejski w Jedlni-Letnisku planuje zorganizowanie oficjalnej uroczystości z okazji nadania praw miejskich. Miała się ona odbyć na początku roku, ale z racji na pandemię została przełożona na maj.