W ramach inwestycji został wybudowany budynek socjalno-biurowy z punktem napraw i ponownego użycia, wiata magazynowa na odpady, waga samochodowa, ogrodzenie z bramą wjazdową, a także mała architektura, m.in. ławki.
- Jesteśmy wdzięczni jeszcze poprzedniemu rządowi za to, że tak wspaniałe, wielkie środki przeznaczał na samorządy. Ja tylko przypomnę, że w ciągu tych ostatnich kilku lat my pozyskaliśmy z różnych programów rządowych około 40 mln zł. I to jest jedna z tych inwestycji, którą dzisiaj oddajemy - mówi Paweł Dziewit, wójt gminy Gózd.
W punkcie będą przyjmowane praktycznie wszystkie odpady pochodzące z gospodarstw domowych.
- Tutaj w tym punkcie mieszkańcy będą mogli oddawać praktycznie wszystkie odpady, czyli zarówno odpady gabarytowe, jak i przeterminowane leki, zużyty sprzęt elektryczny, elektroniczny, zużyte opony, jak również, jeżeli nie będą mogli się doczekać odbioru comiesięcznego swoich odpadów z domu, to też te wyselekcjonowane odpady będą mogli tutaj przywieźć - dodaje wójt gminy Gózd.
Inwestycja została dofinansowana z Rządowego Funduszu Polski Ład kwotą niespełna 1,8 mln zł.
- Ten punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych różnych frakcji, również tych domowych, ale też gabarytowych odpadów, to jest coś, co w takich małych społecznościach lokalnych jest szczególnie istotne. Ale przecież tutaj po sąsiedzku jest oczyszczalnia ścieków, która też była dzięki staraniom pana wójta modernizowana, dzięki zaangażowaniu środków finansowych zewnętrznych. A przecież również jeszcze do wykonania jest szereg działań, chociażby z Polskiego Ładu wodociąg, który będzie służył lokalnej społeczności - mówi Wojciech Skurkiewicz, senator Prawa i Sprawiedliwości.
Anna Kwiecień, posłanka Prawa i Sprawiedliwości mówi, że dzięki Polskiemu Ładowi w ostatnich latach zmienił się krajobraz wielu gmin.
- Proszę zobaczyć, jak się w ostatnich latach gminy zmieniły, jakie są piękne drogi, jak jest czysto, jak naprawdę z dumą przywozimy różnego rodzaju delegacje z całego świata i pokazujemy, jak się lokalna Polska zmieniła - mówi Anna Kwiecień, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.
Odpady z PSZOK-u mają być systematycznie odbierane bezpośrednio po zapełnieniu kontenerów przez firmę wyłonioną w przetargu. Obiekt będzie otwarty w dni robocze oraz pierwszą i trzecią sobotę miesiąca.