Czarne punkty wodne to miejsca, w których często dochodzi do utonięć. Wskazują je policja i mazowieckie jednostki Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ratownicy są najbliżej akwenów, znają miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do tragicznych zdarzeń nad wodą. Dzięki tej współpracy powstaje wykaz czarnych punktów wodnych na Mazowszu. Mają one informować, że kąpiel w tym miejscu jest niebezpieczna. - Od wielu lat podejmujemy działania, by zwiększyć bezpieczeństwo nad wodą, i wspólnie z policją oraz radomskimi WOPR-ami oznaczamy akweny tablicami ostrzegawczymi. Cieszymy się, że nasza praca przynosi efekty. Wakacje to czas, kiedy statystycznie dochodzi do największej liczby utonięć. Apeluję do wszystkich mieszkańców naszego województwa o rozsądne zachowanie na wodą – podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/czarne-punkty-wodne-konferencja-zdjecia/102060
Co roku lista czarnych punktów jest aktualizowana. W tym roku ich liczba na Mazowszu zmniejszyła się o siedem, a w regionie radomskim – o dwa. Główne przesłanki do likwidacji czarnego punktu wodnego to brak utonięć i ryzykownych zachowań, między innymi dzięki obecności ratowników. - Widzimy widoczną poprawę wśród osób korzystających z akwenów. W końcu liczba czarnych punktów się zmniejszyła. Na razie o dwa, w przyszłości będziemy walczyć, żeby było ich jeszcze mniej - mówi Szymon Warmiak, skarbnik Środowiskowo-Lekarskiego WOPR w Radomiu. - W naszym regionie, dzięki działaniom samorządu, jest coraz bezpieczniej. Dzięki zakupom nowego sprzętu, dzięki dyżurom ratowniczym. Dzięki temu możemy pracować na wysokim poziomie i współpracować z wykwalifikowanymi ratownikami.
https://dami24.pl/wiadomosci/o-dwa-czarne-punkty-mniej/29823
W czasie ubiegłorocznych wakacji na terenie całego kraju utonęły 192 osoby, a w całym 2023 r. – 446 osób. To o 31 przypadków utonięć więcej niż w 2022 r. i 24 przypadki utonięć więcej w okresie wakacyjnym. Na Mazowszu dane są zdecydowanie bardziej optymistyczne. W ubiegłym roku odnotowano 23 przypadki utonięć, z czego 6 w wakacje, podczas gdy w 2022 r. było to odpowiednio 46 i 14 przypadków, zatem tendencja jest spadkowa. - Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom kąpiącym się i uprawiającym sporty wodne. Od lat bierzemy udział w typowaniu miejsc niebezpiecznych nad wodą, tak aby przypadków utonięć było jak najmniej - mówi mł. insp. Agnieszka Guza, naczelniczka Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu.
Obecnie w powiecie radomskim znajduje się jeden czarny punkt, w kozienickim 4 i w lipskim jeden.
Wykaz czarnych punktów wodnych w regionie radomskim:
powiat radomski:
-
wyrobisko pokopalniane po cementowni, miejscowość Wierzbica (gm. Wierzbica);
powiat kozienicki:
-
rzeka Wisła, miejscowość Kępeczki (gm. Kozienice),
-
rzeka Wisła, miejscowość Kuźmy (gm. Kozienice),
-
rzeka Wisła, miejscowość Wilczkowice Górne (gm. Kozienice),
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K -
rzeka Wisła, miejscowość Kłoda (gm. Magnuszew);
powiat lipski:
-
rzeka Wisła, miejscowość Kolonia Raj (gm. Solec nad Wisłą),
-
rzeka Wisła, miejscowość Kłudzie (gm. Solec nad Wisłą).