Mieszkańcy Iłży mogą odetchnąć z ulgą. I to dosłownie. Mogą już jeździć nowo otwartą obwodnicą miasta. Na ten moment czekali od wielu lat, bo umowę w ramach koncepcji programowej podpisano w 2000 r., a decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych wydano siedem lat później. Budowa ruszyła w 2018 r. – trzy lata po ogłoszeniu przetargu.
- Dla wielu mieszkańców, w szczególności ulic znajdujących się przy drodze krajowej nr 9 przebiegających przez Iłżę to było ciężkie przeżycie. Hałas, zanieczyszczenia i brak bezpieczeństwa – mówi Przemysław Burek, burmistrz Iłży Na naszym odcinku DK9 dochodziło naprawdę do wielu wypadków i wreszcie możemy patrzeć na to przyszłościowo pod względem poprawy bezpieczeństwa.
- Stąd właśnie decyzja rządu Prawa i Sprawiedliwości o tym, aby tę inwestycję wykonać. Gdybyśmy nie zrealizowali obwodnicy Iłży popełnilibyśmy bardzo duży grzech zaniechania – mówi Rafał Weber, sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury.
Nowy odcinek krajowej "dziewiątki" na trasie Radom-Rzeszów ma ponad 7 km długości. Jego budowa trwała blisko cztery lata i kosztowała prawie 185 mln zł. Prace wykonała firma Intercor z Zawiercia.
- Droga na parametrach drogi głównej, przyspieszonej. Dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 m w obrębie węzłów. Trzy pasy ruchu w formule dwa plus jeden. Są dwa węzły w pełni bezkolizyjne – Iłża-Północ i Iłża-Południe – mówi Jarosław Wąsowski, dyrektor warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - Żeby cały ten układ był bezpieczny, dla ruchu lokalnego powstały drogi serwisowe, równoległe oraz ciągi pieszo-rowerowe. Nie zapominamy też o kwestiach środowiskowych, czyli ekranach akustycznych – dodaje.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/otwarcie-obwodnicy-ilzy-zdjecia/85036
Powstało dziewięć ekranów akustycznych i osiem zbiorników retencyjnych. Wybudowanych jest osiem wiaduktów drogowych zapewniających komunikację na terenie gminy. Są też trzy przejścia dla zwierząt.
- To jest święto dla Iłży. Można powiedzieć, że tutaj przez setki lat ta droga wiła się przez miasto, a w czasach kiedy tiry nią jeżdżą, przejazd przez Iłżę był makabrycznie trudny – mówi Marek Suski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
- Codziennie dojeżdżam do pracy do Radomia, obwodnicą dojadę znacznie szybciej. Co więcej, nie będzie już tego hałasu w całym mieście, który był bardzo uciążliwy, a co najważniejsze nie będziemy wdychać niezdrowych spalin – mówi pani Małgorzata, mieszkanka Iłży.
Wszystkie prace przez cały okres trwania inwestycji przebiegały zgodnie z harmonogramem, a obwodnicę oddano na czas.
- Ta droga, która w sposób wymierny skraca odległość czasową pomiędzy Podkarpaciem a Warszawą – choć wiemy, że można już pojechać S17 lub S19 – ale droga krajowa nr 9 jest bardzo ważna dla województwa podkarpackiego – mówi Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w ministerstwie obrony narodowej – Jestem przekonany, że ta inwestycja wymiernie przyczyni się do tego, aby bezpieczniej i szybciej podróżować.
Na południu Mazowsza w realizacji w ramach "Programu Budowy 100 Obwodnic na lata 2020–2030" są jeszcze obwodnice: Skaryszewa (od 6 do 8 km), Zwolenia (ok. 9 km) i Lipska (6,4 km).