Jak poinformował przewodniczący, w dniu sesji radny Mirosław Ślifirczyk zgłosił mailowo uwagę do protokołu w sprawie tego, co działo się podczas pierwszej sesji. – Chodzi o podjęcie uchwały Rady Powiatu w Radomiu w sprawie wyboru przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów. W protokole zapisano, że osoby zgłoszone wyraziły zgodę na kandydowanie, ale radny Ślifirczyk stwierdził, że ponieważ prowadzący obrad nie zadał takiego pytania do kandydatów, to wnosi o wpis do protokołu, że osoby zgłoszone nie zostały zapytane o zgodę na kandydowanie i nie wyraziły na to zgody – tłumaczył Zdzisław Mroczkowski. – Przesłuchałem nagranie z sesji i rzeczywiście w tym punkcie, tuż przed przerwą, nie zapytałem kandydatów o zgodę na kandydowanie, jednak żaden z kandydatów, obecnych przecież na sesji nie wyraził sprzeciwu, dlatego należy domniemywać, że wyrazili oni zgodę na kandydowanie. Zgodnie ze statutem, ja nie muszę pytać czy wyrażają zgodę, pytam tylko przez grzeczność, ale zapytam teraz pana radnego Kowalczyka – bo pana Ślifirczyka nie ma na sesji – czy tak było? Proszę potwierdzić czy pan wyraził zgodę na kandydowanie? Moim zdaniem zapis w protokole, że osoby nie wyraziły zgody nie jest poprawny i dlatego wnioskuję o usunięcie go z protokołu.
W głosowaniu radni większością głosów odrzucili poprawkę. Potem radni jednogłośnie podjęli uchwały w sprawie przyjęcia raportu z realizacji Programu Promocji Zatrudnienia oraz Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy na lata 2019-2023, a także uchwalenia Rocznego Programu Współpracy Powiatu Radomskiego z Organizacjami Pozarządowymi oraz Innymi Podmiotami Prowadzącymi Działalność Pożytku Publicznego w 2024 roku.
Uchwalono również zmiany w sieci dróg powiatowych, z których niektóre odcinki zostaną przekazane gminom: Jedlińsk, Wierzbica oraz Iłża. W pierwszym z przypadków, gmina przejmie drogę o długości 1840 metrów z Wierzchowin do Budek Wierzchowskich. Kolejne 1870 metrów drogi powiatowej pomiędzy Zalesiem a Zalesicami przejdzie na utrzymanie gminy Wierzbica. W przypadku Iłży, powiat przekazał gminie dwa odcinki dawnej drogi krajowej numer 9 o łącznej długości 1 543 m (pierwszy na wyjeździe z miasta w stronę stacji paliw, a drugi na wjeździe na obwodnicę w okolicach Błazin Dolnych).
https://www.cozadzien.pl/region/zaczyna-sie-budowa-hali-sportowej-przy-liceum-w-ilzy/100543
Radni uchwalili również powierzenie gminie Kowala zadania z zakresu kultury na organizację Powiatowo-Gminnych Dożynek, które zaplanowano na 8 września. Z budżetu powiatu przeznaczono na ten cel 135 tys. zł. Głosowano również nad zmianami w bieżącej uchwale budżetowej oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Radomskiego.
W ostatnim punkcie sesji, radny Tomasz Skiba zaproponował, aby uruchomić w Iłży dyżury pracownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, co ułatwiłoby mieszkańcom składanie wniosków do tej instytucji. Prosił również o wzięcie pod uwagę możliwości zorganizowania w Iłży wyjazdowych komisji Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.– Z tymi problemami zgłaszały się do mnie głównie osoby starsze, które mają poważne problemy zdrowotne oraz nie mają możliwości transportu prywatnego. Wyjazd do Radomia komunikacją publiczna jest często dla osoby starszej z niepełnosprawnością wielką wyprawą na cały dzień – uzasadniał radny Skiba.
https://www.cozadzien.pl/region/coraz-blizej-otwarcia-bcu-w-pionkach/100855
Z kolei radny Filip Chrzanowski zapytał czy zostały podjęte działania w sprawie utworzenia filii Wydziału Komunikacji w Jedlni – Letnisku. Jak odpowiedział starosta Trelka, były prowadzone rozmowy w tej sprawie z poprzednim już burmistrzem, ale jak dotąd żadne decyzje czy zobowiązania nie zostały podjęte.