Jeden z projektów przygotowały instytucje miejskie - Wydział Funduszy Unijnych i Strategii Urzędu Miejskiego oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Drugi projekt, opracowany z myślą o niepełnosprawnych przez Stowarzyszenie Radomskie Centrum Przedsiębiorczości, nosi nazwę „Zatrudnij niepełnosprawnych i rozwijaj firmę”. Został bardzo dobrze oceniony i uplasował się wysoko – na czwartym miejscu listy rankingowej. Pozyskane przez stowarzyszenie dofinansowanie unijne wyniesie ponad 1,6 mln zł.
W Projekcie weźmie udział 60 osób ze stwierdzoną niepełnosprawnością w wieku
od 15 do 64 lat.
Z kolei UM oraz MOPS opracowały projekt „Po prostu pracuj - aktywizacja osób niepełnosprawnych z Radomia w latach 2013-2014”.
- Jego głównym celem jest aktywizacja społeczno-zawodowa dziesięciu osób niepełnosprawnych i poprawa dostępu do zatrudnienia tych osób - informuje Ryszarda Kitowska z radomskiego magistratu.
Pozyskane dofinansowanie unijne na realizację projektu wyniesie ponad 410 tys. zł, co pozwoli na jego realizację bez udziału wkładu własnego ze strony gminy.
Uczestnicy projektu skorzystają ze wsparcia psychologicznego i psychospołecznego, kursów i szkoleń, poradnictwa zawodowego. Przejdą także staże, praktyki zawodowe, otrzymają subsydiowane zatrudnienie. W ramach projektu zatrudniony będzie asystent osobisty, którego zadaniem będzie wsparcie osób niepełnosprawnych w podjęciu przez nich pracy, usamodzielnienia się i wyjścia z systemu pomocy społecznej. Projekt zakłada również przeprowadzenie kampanii, której celem będzie zachęcenie pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych oraz walka ze stereotypowym postrzeganiem osób niepełnosprawnych.
Za realizację projektu, który obejmuje okres od 1 marca 2013 do 30 czerwca 2014 roku, będzie odpowiedzialny Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
- Projekt planowo ma rozpocząć się w pierwszym kwartale 2013 r. Jeszcze nie wiemy, gdzie będą odbywać się starze, praktyki, kursy czy też szkolenia, ponieważ wszystkie będą dostosowane do osób, które wezmą udział w projekcie. Nie chcemy ograniczać się wyłącznie do jednej profesji. Ponadto niepełnosprawni będą mogli korzystać z poradnictwa zawodowego, by móc rozpocząć pracę - informuje Marcin Gierczak, zastępca dyrektora MOPS w Radomiu.