Czy epidemia koronawirusa wpływa na życie gminy?
- Pewnie w każdej z gmin są jakieś problemy związane z pandemią. Chociażby takie, że osoby, które w urzędzie chcą załawić swoje sprawy, muszą zakładać maski czy przyłbice. Dodatkowo ograniczona jest liczba osób, które mogą jednocześnie przebywać w urzędzie. Ośrodek zdrowia na terenie naszej gminy – podejrzewam, że pewnie w każdej - pracuje w zasadzie zdalnie. Bo lekarz decyduje, kiedy pacjent może pojawić się osobiście w ośrodku. Widzę, że wiele osób ta sytuacja niepokoi... Owszem, utrudnia nam to życie, ale te utrudnienia są przecież dla dobra nas wszystkich. Żebyśmy się nie zarazili. Zresztą i te normalne wizyty też się odbywają. Nie jest tak, że ośrodek zdrowia jest zamknięty na cztery spusty. Ale namawiam na teleporady, bo zdecydowana większość wizyt może się tak odbywać. Choćby przepisanie recepty.
A jak się udał w tym roku ten przytycki skarb, czyli papryka? Sezon w pełni...
- Tak, sezon trwa. Do tego stopnia, że mam utrudniony kontakt z radnymi czy z przyjaciółmi, którzy prowadzą gospodarstwa, bo dla nich teraz liczy się tylko papryka. Co prawda, to papryki jest w tym roku troszeczkę mniej niż zazwyczaj, a to z powodu tych nawalnych opadów deszczu. Komisja szacowała straty; o pomoc zwróciło się ponad 130 gospodartsw. Już przekazaliśmy wnioski klęskowe do wojewody. Mam nadzieję, że nasi rolnicy otrzymają odpowiednie wsparcie.
Współpracujecie też z powiatem radomskim. Jakie w tym roku projekty są realizowane?
- Realizowane są trzy, ale efekty dwóch mieszkańcy moga już zauważyć. Rozpoczęła się modernizacja drogi powiatowej z miejscowości Podgajek do miejscowości Sukowska Wola; to ok. 3,5 km. Wartość tego zadania to ponad 5 mln zł. Na wsparcie tego przedsięwzięcia radni gminy przeznaczyli ponad 0,5 mln zł. Dojazd do posesji jest, niestety, utrudniony, ale potem... Jaka to będzie zmiana na lepsze! Bo to była droga gruntowa; jeszcze taką drogę powiatową mieliśmy... Druga z inwestycji to też modernizacja drogi - z Przytyka do Wrzosu. Tam co prawda jest nawierzchnia asfaltowa, ale bardzo zniszczona. I powiat zdecydował się na remont, częściowy. Modernizowany będzie odcinek ok. 1,8 km; nowa nawierzchnia, odtworzone rowy. I mam zapewnienie, że w przyszłym roku zostanie przebudowany odcinek do samego Wrzosu. To dla nas bardzo ważne inwestycje i dziękujemy radnym powiatu, panu staroście i mojej pani skarbnik Ani Rogulskiej, że dołożyli starań, żeby te wielomilionowe inwestycje pojawiły się w gminie Przytyk.
Gmina dba też o seniorów. Na jaką pomoc mogą liczyć?
- Jak co roku przeznaczamy pewna pulę pieniędzy na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla seniorów. Gorąco namawiam i zachęcam do tych szczepień. Bo jak słyszymy, jeśli jednocześnie z koronawirusem pojawi się wirus grypy, może to rodzić problemy ze zdrowiem dużo większe niż miało to miejsce przed pandemią.
Ostatnio informowaliśmy, że pomoc od was otrzymała też Powiatowa Stacja sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu. Jaka to była pomoc?
- Finansowa. Wspólnie z gminą Jedlnia-Letnisko i diecezją radomską przeznaczyliśmy fundusze na zakup sprzętu, który będzie wykrywał koronawirusa, ale też inne choroby, np. boreliozę czy grypę. Dołączyli się jeszcze druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Przytyku. Po zakupieniu samochodu bojowego OSP zostało jeszcze na koncie kilkadziesiąt tysięcy złotych i druhowie zdecydowali, że przekażą pieniądze na to nasze przedsięwzięcie. Cieszy mnie to bardzo. Mam nadzieję, że ten sprzęt będzie służył nie tylko mieszkańcom mojej gminy, ale i mieszkańcom powiatu radomskiego czy Radomia.
https://www.cozadzien.pl/radom/dariusz-wolczynski-rozmowa-w-studiu-lokalnym-radia-rekord/67346